Citat:
Ursprungligen postat av
kvantlogik
Objektivitet. Sunt förnuft. Epistemisk grund.
Välj ett. Det i mitten är min favorit.
’Författat’ var fel uttryckt, därför ändrade jag det till ’sammanställt’.
Bilda dig:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mosaic_authorship
1. Sunt förnuft baserat på vilka iakttagelser?
2. Vad baserar du det på, att de är sammanställda efter exilen?
3. Det tog stopp direkt, för det påstås "The books do not name any author ...".
Mot slutet av 5 Mosebok, nämligen 31:24-26, står det:
"Sedan Mose till alla delar hade skrivit ner orden i denna lag i en bok, befallde han leviterna som bar HERRENS förbundsark och sade: "Tag denna lagbok och lägg den vid sidan av HERRENS, er Guds, förbundsark, och den skall ligga där som ett vittnesbörd mot dig."
Efter det kommer Moses avskedssång kap 32 (som han befallts att skriva ner redan i 31:22), Moses välsignelse i kap 33 och så slutkapitlet med fr.a. hans död.
Det är bra att veta att uppdelningen i fem böcker inte anges inuti verket självt utan är av senare datum. När det alltså talas om "en bok" som sedan kallas "denna lagbok" så är det upp till dem som
inte tror att det är
allt från 1 Mos 1 fram till 5 Mos 31:24-26 + avskedssången som åsyftas att argumentera för sin (mindre naturliga) tolkning.
Det går
inte an att skriva "The books do not name any author" när det står så
mitt framför näsan!