Citat:
Ursprungligen postat av Sarajevo
Jag kommer alltså få kanske 4k för tre månaders arbetslöshet? Jävla apland. Inte för att jag inte är tacksam, men ska det dras 33% skatt på ersättningen från alfakassan? Trodde att den redan hade dragits.
En kompis till mig går direkt från studier ut i arbetslöshet och får 150kr/dagen i ungdomsgarantin, efter skatt. Men vi som arbetat ska få hälften av det.
Synd att man inte är neger och har 10 barn.
De som jobbat mer får mer i ersättning, men det är ju arbetslösa som behöver pengar. Borde vara tvärtom. Ta från de rika ge till de fattiga

Ta det med en nypa salt sa jag, det är skjutet från höften så in i helvete, jag vet ju inte hur din situation ser ut förutom det du skrivit här. Om du uppfyller ett arbetsvillkor och det är gjort en dagpenninghandläggning och sedan går in i ungdomsgarantin så ska du ha maxbeloppet enligt grundersättningen när du får aktivitetsstöd, dvs 320kr.
Citat:
Ursprungligen postat av m4r7in
Jaha.. men ska man inte betala in pengar? har för mig det var ca 100kr/månad ?
Du kan söka grundersättning utan att vara medlem. Ska uppfylla samma arbetsvillkor som för inkomstrelaterad ersättning.
Citat:
Ursprungligen postat av vote
Det spelar tydligen ingen roll om man jobbar fulltid eller en timme i veckan, ändå ska man betala 416 kr i månaden till det förbannade alfakassan. Det är en jäkligt saftig summa när man har annat att betala och kanske inte alltid tjänar så mycket.
Finns det (billigare) alternativ till alfakassan? Om jag inte jobbar nån dag i veckan så får jag stämpla i kassakorten som alfa skickar ut. Ska jag betala 416/månaden för det? Det är ett rån.
För övrigt undrar jag (som handelsanställd) om det finns bättre a-kassor att ansluta sig till? Jag är så jävla trött på alfa.
Det är inte upp till Alfakassan (eller någon annan a-kassa för den delen) att bestämma vem som betalar lägre avgift. Det är reglerat i lag, se 41 § i LAK.
http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/19970239.htm
Alla a-kassor ska bära delar av sina egna kostnader vilket innebär att de måste ta högre avgifter om de har fler arbetslösa och dyrare administration. De måste även förankra alla avgiftshöjningar hos IAF.
Kolla med handels a-kassa, den lär vara billigare. Alfakassan är väl bland de dyrare, om inte den dyraste. Om du söker övergång utan glapp får du tillgodoräkna medlemstiden från den gamla a-kassan.