Citat:
Ursprungligen postat av Godowsky
Gör ett försök och se vad Stockholmsinitiativet verkligen gör. De är inget annat än en lobbygrupp som försöker påverka politiken genom att låna lite akademisk flärd till sina utspel. Vad gäller klimatvetenskapen har de lika mycket vetenskaplig bäring som din och min diskussion här och nu. Med andra ord, absolut noll och inget. Skillnaden är dock att SI borde veta bättre, för till skillnad från dina och mina ord så finns det en allvarlig risk att en och annan oaktsam makthavare faktiskt går på dravlet. .
HJälp, du kallar docenter,proffessorer och hedersdoktorer för en lobbygrupp?
Anledningen varför dessa skapats och folk grupperar sig idag beror på att vi är trötta på media och politiker som förenklar och i många sammanhang ljuger.HUr många av dessa är egentligen naturvetare? Barack? Reinfeldt?
Det du pratar om är inte särskilt svårt och jag tänker inte göra någon utläggning om din brist på helhetsperspektiv.
T.ex börja med att läsa igenom Björn-Olas inlägg eftersom du fortfarande inte verkar förstå vad logoaritmen är för något.
Citat:
Ursprungligen postat av Bjorn-Ola
En ökning med 100ppm innebär en ökning av koldioxidhalten med 30%.
Om koldioxidens växthusverkan totalt är säg 5 grader så innebär 0,3 graders ökning bara 6% ökning. Det är inte linjärt.
Eftersom koldioxid bara absorberar värme i vissa frekvensband så får varja ökning en allt mindre påverkan eftersom det mesta av värmen i de frekvensbanden redan är reflekterat eller absorberat.
Till slut kan man alltså komma till en punkt då koldioxidhalten kan öka utan att vxthuseffekten ökar, om jag förstått det hela rätt.
Det är riktigt att någon ,en tysk tror jag, förutspådde "växthuseffekten",men vet du vad -han kanske hade fel.Sedan rör sig CO3 först i marknivån där den har en viss värmehållandeförmåga,tropiksfären men vet du vad gaser stiger uppåt.Molekylen sönderfaller där också bl.a till kol eftersom gaser har ett inneboende jämnviktssytem.Kol är också en byggsten,inte att förringa.
Själva bilden av en "växthus"- effekten är fullkomligt felaktigt,precis som om jordens olika atmosförer var stängda ifrån varandra.I annat fall så utgör C03 livets gas och att t.o.m regnskog vi skövlat växter fortare med ett överskott på CO3 i atmosfären.
Nu vill jag inte att detta inlägg ska tolkas som någon hyllning till bensin,bilar och oljeindustrin.
Åker själv alltid kollektiv och skulle inte gråta om lite färre bilar och olyckor försvann ifrån våra gator samt att alla avgaser främst bensen (inte koldioxiden)också förstör innerstadsluften. (Folk och husdjur som bor i storstäden drabbas oftare av cancer och allergier än landortsbor.)
Växthuseffektensdebatt har i motsatt till vad du säger kostat oss skattebetalare jorden över
miljarder så det verkar inte finns pengar över till andra miljövänliga intiativ och detta är väl onödigt. Att värna om jordens framtid och lägga resurser på detta är inget fel ändamål,tex borde vi börja med att ha hårdare kontrollanter både gälllande kommunala dricksvatten,besprutning av grödar,djurskydd,sanera våra världshav där100- km2 plastberg flyter omkring under ytan,Ge stöd och skydd till våldtagna kvinnor och barn.Malariaskydd=flugnät till utsatta områden i Asisen och Afrika skänka ergonomiska rullstolar och kryckor till Palestinska barn och andra förebyggande åtgärder för både människor,djur och miljön.Man kan inte rikta in sig.fokusera och favorisera bara en sak för att allt annat ska falla i skymundan.En lämplig insats just nu vore en säkring av Egyptens kulturarv.
Du har säkert själv egna förslag att "sätta tänderna i."
Växthuseffekten är en världsbubbla för de "rika länderna" och den har blivit en ekonomisk sådan.Tyvärr.