Citat:
Allt det kan säkert vara sant, mitt problem är avvsaknaden av debatt, isynnerhet i sverige. Propaganda är inte rätt sätt, även om budskapet i propagandan vore sant.
Btw så är han långt ifrån den enda vetenskapsmannen som säger liknade saker, de som ofta säger det är avgående eller i en position som gör att de klarar av smällen.
Trump är lika illa han, om inte värre, jag försvara inte honom.
Btw så är han långt ifrån den enda vetenskapsmannen som säger liknade saker, de som ofta säger det är avgående eller i en position som gör att de klarar av smällen.
Trump är lika illa han, om inte värre, jag försvara inte honom.
Om John Bates
Läs noga vad han har sagt. Läs noga vad som skrivits om vad han har sagt.
Det finns inget hittills som tyder på något annat än att detta är en tidningsanka.
Om man börjar ge uttryck för att "NOAA har fel" utgående från vad John Bates säger då har man tappat kontakt med verkligheten.
Att argumentera så är jämförbart med att säga att det finns en klimatförnekare som har IQ 35 och som har tre olika psykiatriska diagnoser och därför ska man aldrig lyssna på någon som ger uttryck för skepsis om vilka faktorer som kan påverka den globala uppvärmningen och hur mycket.
Vi måste försöka att se helheten.
Trump
Han är ju intressant i den här tråden eftersom ingen enskild person har haft så stor negativ påverkan på miljö- och klimatpolitik som han kommer att ha de närmaste åren.
Jag tycker att det, utgående från flera "fenomen" i samhället går att förstå att Trump har blivit president. Det är inte svårare att förstå än hur Hitler med demokratiska medel tog makten i Tyskland, "för att göra Tyskland stort igen".
Ett av de stora problemen med Trump IMO är att han har en mycket begränsad kompetens och han har inte insikten att han måste ta till sig medarbetare och rådgivare som har den kompetens som han inte har. Han söker sådana som är lika honom själv och som "bekräftar" honom och hans idéer. Resultatet blir att vi får en supermakt som styrs utgående från ett smalt och trångsynt perspektiv inom många områden. Miljö, vård, utbildning, familjeplanering, handel och utrikespolitik ("om jag gillar Putin och han blir min ”buddy” så kommer vi att komma överens med Ryssland") är exempel på områden som kan drabbas av Trumps politik.
Detta kommer inte att hindra Trump från att nå viktiga framgångar, t.ex. när det gäller viss inhemsk industri och arbetslöshet. Om sådana framgångar är hållbara på sikt återstå att se. Jag är skeptisk. Jag tror att han har en övertro på sin förmåga att på sikt påverka utvecklingen inom teknik, industri och handel. När och om han lyckas, t.ex. när det gäller att försöka att få all energianvändning fossilbaserad, så kan följderna bli riktigt dåliga.
–