Citat:
Ursprungligen postat av Mvk
Vad är det med kvinnor och deras storhetsvansinne?
Varför skaffar man jobb på ett ställe där drägg sitter förvarade?
Vi snackar inte om folk som fått kvarsittning i skolan eller utegångsförbud av päronen, vi snackar om samhällets avskum som fått sin frihet berövad och som är kapabla till vad som helst.
Alla dessa jävla kvinnor som blir poliser, brandmän, väktare, taxichaufförer osv.
Eller packade brudar som ranglar hem 04:30 från pendeln ensamma med pepparsprayen från Ebay som enda försvar.
Ni är svagare än män!!!
Fattar ni inte det?
Det är inget jag eller någon mansgris har hittat på, DET ÄR NATURENS LAGAR!
I skarpt läge handlar det inte om vad jag, Gudrun schyman eller hor-erik tycker om saken.
I skarpt läge förlorar man livet innan man hinner ångra sitt karriärsval.
Blir fan förbannad nu.
Här generaliseras det ser jag.
Jag vet många kvinnor som är fysiskt starkare än männen i min bekantskapskrets.
Däremot kan jag hålla med om att vi kvinnor har GENERELLT mindre muskelmassa än män, vi brukar också vara kortare. MEN med träning, god fysik och rätt inövad teknik så har vi alla chanser att "klara oss" gentemot er män.
Därför kanske kriminalvården borde ha lite fystester och fyskrav, utöver mer övningar på att hantera stökiga intagna. Även mer övningar i självförsvar.
DESSUTOM har vi kvinnor ofta mer av andra bitar som kan vara ytterst bra att ha i både polisyrket och kriminalvårdsyrket.
Jag kan hålla med om att kvinnor och män generellt har olika tillgångar, men kvinnors empatiska och analytiska förmåga (som män också har, men kanske inte i samma utträckning alla gånger?) kan vara en utmärkt tillgång.
Jag tror INTE på ett kriminalvårdsyrke eller polisyrke med enbart muskelberg. Jag tror att det krävs mer än muskler för att vara en bra polis eller bra kriminalvårdare.
Och åter... Karens eventuella brist på muskler var inte den stora haken här. Haken här var den kassa riskbedömningen. Även en stor muskel-vårdare hade segnat ner på ett slag i bakhuvudet.