Citat:
Ursprungligen postat av hammermill
Jag håller inte med riktigt när det gäller obligationer i andra länders valutor och byte av valuta. Kenneth Rogoffs forskning på detta område har visat att det är ganska ovanligt att länder ger ut obligationer i andra länders valutor. De mest kända exemplet är de s k "Brady bonds" som gavs ut av latinamerikanska länder i amerikanska dollar på 80-talet. Detta skapade svåra ekonomiska störningar i dessa länder, på ett sätt som liknar dagens euro-problem mycket. När t ex Mexiko gick ned i lågkonjunktur pga minskad konkurrenskraft fick landet mycket svårt att betala tillbaka sina lån i en valuta som var förankrad i ett mycket större och starkare land. Låter det bekant?
Jag tror att länder som går ur euron definitivt inte kommer att betala tillbaka sina lån i euro, utan att t ex 1 euro = 1 drachma när övergången sker. Sedan kommer Greklands valutakurs att sjunka som en sten. Så blev det när den österrike-ungerska kronan bröts isär, och man får samma effekt av att bryta en fast växelkurs, som Argentina gjorde för 10 år sedan.
Att byta valuta, eller på annat sätt omvandla den (genom att bryta en fast växelkurs) är ju en radikal omvandling, och då spelar de finstilta paragraferna i lånedokumenten inte en särskilt stor roll.
De förhandlar om att Grekland ska ge ut nya obligationer i ersättning för de som förfallit och nedskriva beloppet nominerat i euro samt att de förhandlar om räntenivån,vilket i praktiken innebär just det du beskriver. En hög ränta ger mindre avskrivning och tvärtom.
Det är vad dessa nya obligationer handlas på andrahandsmarknaden som är det intressanta.
Att lämna euron är ju i praktiken en konfiskation av allmänhetens besparingar och var det inte just så Argentina gjorde? Det utlöste ju "bankruns",kravaller och upplopp,när de enbart fick ta ut små belopp per dag och hade otaliga "bankhelgdagar" just för att fylla på kassorna.
Denna lösning med att Greklands finansiärer tar förlusten är väl mer anständigt? Det är ju inte landets kostnadsläge som är problemet utan problemet är ju den höga statskulden ,så jag förstår inte vitsen med en devalvering i en ny fiatvaluta när landet nästan saknar exportindustri.
Jag kan tänka mej att även Spanien blir nöjd om inte Grekland blir ett billigare turistland än dem.
Antingen kan man skriva ner skulden nominerad i euro eller ge ut nya till 100% i en ny fiatvaluta som värderas av marknaden. Effekten blir densamma och fodringsägarna har ju accepterat att ta förlusten och Grekland får sin skuld nedskriven till lägst 120% av BNP,om jag minns rätt.
De grekiska 10 åringen handlas med en ränta på 29% vilket i praktiken innebär att statsobligationerna på andrahandsmarknaden värderas till en bråkdel av sitt nominella värde.
Ett sånt avtal inebär att Grekland kan gå vidare och sen återstår det "bara" att få balans i statsbudgeten som nu är kraftigt underfinansierad. När de uppvisat realistiska nedskärningar så får de ett lån för att klara omställningen så att de mest behövande under tiden slipper armod och svält.
Därefter får Grekland lära sej att inte rösta fram politiker som förordar tobleronepolitik och en underfinansierad offentlig sektor. Vill de ha välfärdsreformer så får politikerna lära sej att även tala om vilka skattebetalare som ska betala och ge f-n i att öka statskulden och anlita Goldman Sachs för att trixa med bokföringen och likt förr lösa dilemmat med sedelpressarna och inflation.
Vem vill köpa de nya grekiska statsobligationerna?