Är det nån som har koll på hur det ligger till med rättigheterna till Kings produktion? Ursprungligen var det ju Legenda som gav ut honom men de försvann ju nån gång på 90-talet. Numera är det Bra böcker som ger ut böckerna men de har aldrig gjort några nyutgåvor av de tidiga romanerna (förutom de tre första svarta tornet).
Det är underligt att det inte kommit ens pocketutgåvor av hans klassiker. Man kan ju tycka att t.ex Varsel och Salems lot fortfarande skulle gå att sälja.
Gratis tips till ev förläggare som läser: Dra igång en nyutgivning av King på svenska kronologiskt. Översättningarna finns ju redan och flera av dem håller mkt hög standard. Eftersom det finns väldigt mycket skrivet av och King så borde det inte vara svårt att hitta intressant bakgrundsmaterial till varje bok. Släng med 50-100 sidor essäer och liknande texter som extramaterial så kan ni säkert lura även oss som redan har rubbet att köpa det igen

Vi behöver helt enkelt en nationalutgåva av King.