Citat:
Ursprungligen postat av YellowLemon
Om du läste igenom wikilänken så står det att dom definierar en jonbindning som så att det behöver skilja minst 1,7 mellan de olika ämnenas ingående elektronegativiteter. Detta är bara en definition man brukar använda sig av och inget exakt mått man behöver lägga på minnet i min mening, det gäller mest att ha en uppfattning om vad en jonbindning är samt vad en kovalent bindning är.
K ~ 0,8
S ~ 2,8
2,8-0,8 = 2
Instämmer. Men för att göra det ännu simplare och som kan användas fastän man inte har tillgång till Pauling-skalan kan man i stort sätt alltid tänka:
1 Metall + 1 Icke-metall = Jonbindning(också kallat ett salt)
1 Icke-metall + 1 icke-metall = Molekylbindning/Kovalent bindning ->
kan självklart handla om mer än bara 2 icke-metaller som binder sig, men för enkelhetens skull
1 metall + 1 metall = Metallbildning.
Citat:
Ursprungligen postat av Ambience
Hur skulle man tänka om det var fråga om CuSO4 (flytande)?
I det här fallet har du en förening bestående av Koppar, Svavel och syre. Vid tillverkning har du Koppar(II)oxid "CuO" samt svavel. Om du tittar i periodiska systemet så ser du att Koppar är en metall och att svavel är en icke-metall. Och som jag redan skrivit: 1 metall + 1 icke-metall bildar det en jonbindning.