Citat:
Ursprungligen postat av ari4president
Landsmän
Håller på och studerar Kemi och läroboken rekommenderar att man skriver en Enhetsanalys, vid beräkningar mellan molmassa, massa (g) och substansmängd.
Hur sen en enhetsanalys ut (självklart har jag sett en enhetsanalys innan, men hur är standarduppställningen)? Hur är logiken i en enhetsanalys?
mvh
Ari
Jag antar att man gör en enhetsanalys för att bevisa vilken enhet det rör sig om, då man räknar med något.
Kommer inte riktigt ihåg vad saker och ting är, men t.ex. M har ju
gram per mol som enhet, eftersom m=n*M ger
m/n=M... Alltså M är ju m/n, som då är eneheten (m/n).
Vi säger att du har några olika saker i täljaren och några olika saker i nämnaren. Vi säger att något utav sakerna i täljaren är Newton... Newton är ju massa*gravitationen.. Då klanske du har massa i nämnaren också, då kan du förkorta bort massan mot massan.. Det som blir kvar efter att du förkortat bort allt, efter att du "faktoriserat/brutit ut" saker och ting, så är det som blir kvar själva enheten... Behöver ju inte vara x/y som är enheten, kan ju vara x^y eller vad som hellst. Det som blir kvar helt enkelt.
Jag är osäker på hur det är, men jag har för mig att det är så man gör en enhetsanalys... Det som blir kvar är iaf. själva enheten.
Edit: Om detta inte är en enhetsanalys, vad är det isf jag har babblat om?