Citat:
Ursprungligen postat av
baryon
Har du länk till nyhetsbrevet?
Betalar man för det eller är det gratis?
KÄRA LÅNGIVARE
TrustBuddy har för 2013 ändrat sina rutiner kring hur skatten rapporteras till Skatteverket. Ändringen innebär att TrustBuddy kommer rapportera in kontrolluppgifter samt betala in skatt för intjänad ränta under 2013.
Hur beräknas skatten
Skatten beräknas enbart på ränta från lån som är fullt återbetalda. Ränta från förnyade lån som inte är fullt återbetalda under 2013 omfattas inte av beskattning.
Förlusten som inkommit under 2013 räknas bort från räntan och det återstående beloppet är det som blir underlag för skatten.
Skatten har dragits 2013-12-31 och syns på kontot som en kostnadspost utan något transaktionsnamn.
Hur påverkades mitt konto
Skatten togs ut från ditt TrustBuddy konto och har inte påverkat din ränta.
Rapporterar och betalas skatten för min utlåning på utländsk marknad?
Nej, TrustBuddy rapporterar enbart in och betalar skatt för din utlåning som sker i Sverige. Om du har utlåning i andra länder rapporterar du själv in räntan i din deklaration. Information om detta finner du i årsrapporten under inställningar på din inloggade sida. Denna årsrapport kommer finnas tillgänglig med 2013 års uppgifter från 2013-02-01.
VAD SKER 2014
För 2014 har vi uppdaterat systemet efter Skatteverkets riktlinjer. Detta medför att skatten för intjänad ränta framöver kommer att dras direkt vid återbetalningstransaktionen. Det betyder att du vid återbetalning av ett lån kommer få en skattepost i din transaktionshistorik. Denna har för tillfället inget transaktionsnamn och syns enbart som en kostnadspost.
Ränta från förlängda lån är inte föremål för beskattning, utan som tidigare nämnt sker beskattning endast på ränta från fullt återbetalda lån. Därför kommer ränta från lån som blir förlängda inkomma kontot utan skatteposter. Skatten på förlängningsräntan registreras på ditt konto först när det nominella beloppet blir återbetalt.