Citat:
Ursprungligen postat av Dogdylan
Den etniskt (ras) betingade nationalismen är ett hot mot den västerländska civilisationen, eftersom den syftar till att undergräva vår individualistiska kultur, och ersätta den med en modernistisk och darwinistisk syn på mänskligheten. Historiskt vet vi att den etniska nationalismen har praktiserats, oftast i västerlandets diaspora, men den har alltid kombinerats med värden bortom biologism. Men vi vet också att när den etniska nationalismen kan få farliga konsekvenser. Bland annat har etnisk nationalism använts för att legitimera kolonialisering, slaveri, folkmord och mord på de egna.
Ja, den syftar till att undergräva din liberalistiska/libertinistiska kultur. Vilket i sig är bara är sunt, då "denna" kultur är ursprunget till dagens dekadenta samhälle, med allt vad det innebär. Dessutom är den darwinistiska kulturen en del av vår nationella rörelse.
Å andra sidan, de som bygger sin politik på någon slags religiös tro, kan sluta räkna med mig, och inte bara det, utan väldigt många andra nationalister, av alla de slag. Gissningsvis är det väldigt få nationalister som är religiösa. Svagsinta människor med andra ord.
Citat:
Ursprungligen postat av Dogdylan
Det sista var nazismens teologi, att det enda värdet, var ”rasens” förädling, vilket motiverade både steriliseringar och mord på handikappade barn. De mördade alltså sina egna, vilket inte kan beskrivas som annat än djuriskt.
Nu är jag förvisso inte "nazist" eller står som talesman för nationalsocialismen, men det är knappast enbart denna ideologi som nedvärderar handikappade eller utvecklingsstörda. Snarare skulle jag vilja säga att det har alla samhällen, oberoende av ideologi, ras och världsdel gjort. Detta är inget signifikativt för nationalsocialismen.
Men visst, för egen del så skall vi absolut inte avla fram mer felaktiga gener från en defekt bas!
Citat:
Ursprungligen postat av Dogdylan
Det största hotet mot västvärlden är idag inte Islamism. Det största hotet är mångkulturalismen, det vill säga den ideologi som säger att rättigheter och skyldigheter skall härledas utifrån vilket etniska ursprung du har. Samtidigt ser vi hur rasistiska och kriminella partier så som Nationaldemokraterna och Svenskarnas Parti (Tidigare Folkfronten/NSF) får en plattform, genom att adoptera mångkulturalismens identitetspolitik, och applicera den på deras egen agenda.
Absolut! Att hotet i sig, är islamism, är trams. Men å andra sidan är det inte heller är det mångkulturalismen. Utan det är en mix av en globalisering, liberalisering och samhällets sönderfall tillsammans med mångkulturen... Det är vårt samhälles i särklass allra största problem.
Liberalism, globalism, och sen kommer allt annat ont som en klassisk tandvärk på posten.
Citat:
Ursprungligen postat av Dogdylan
Dessa individer delar mångkulturalisternas syn om ett samhälle där etniska grupper ständigt bör ligga i konflikt med varandra och att universalistisk liberal nationalism måste till varje pris krossas. Att krossa den liberala nationalismen, är att krossa den västerländska identiteten.
Ja, liberal nationalism borde krossas, precis som deras företrädare borde krossas. Under många år och i långsam tank, har den globala tanken om en global värld slagits i flera tusen spillror. Att inte fler människor ser att problemet idag är allehanda liberaler och deras kosmopolitiska dröm är sorgligt. Tyvärr verkar kommunismen fortfarande stå högst upp på listan. Hallå!!!! Muren föll för fan 1989! 21 jävla år sedan och sen dess har kommunisterna inte sagt ett pip egentligen.
Citat:
Ursprungligen postat av Dogdylan
Det rasistiska partiet British National Partys partiledare Nick Griffin sa att ”assimilering” var ett hot mot västvärlden, eftersom ”rasblandning” är ett projekt för att göra etniska britter egendomslösa och bryta ned det brittiska folket. Vi har hört det förut.
Ingen kommentar faktiskt. Britterna har sig själva att skylla. Dags att betala för kolonialistringen nu kanske?
Citat:
Ursprungligen postat av Dogdylan
De liberala nationalisterna förespråkar assimilering och värden bortom det biologiska. Den katolska kyrkan, och dess kosmopolitism och kritik mot etniskt nätverkande är ett positivt arv vi inte bör ta lätt på. Den katolska kyrkan har kunnat samla de goda värden, och sedan förmedla dem till Europas folk, för att förhindra etniska konflikter. Den katolska kyrkans anti-rasistiska ideologi lever än, och ratificerades av upplysningen.
Är det inte en slags paradox att vara en liberal nationalist? Den moderna tänkande människan skapades inte i Rom, eller hos katolikerna, eller hos någon religiös rörelse över huvud taget. Det finns en tydlig skiljelinje mellan katoliker och protestanter och när protestanterna tog över, så utvecklades världen många hundra procent snabbare. Ungefär som när det katolska Europa tog över stafettpinnen från Islam och dess tänkare. Nej, det är slut, finito och den ratificeras knappast av antirasistiskt tänkande. Snarare lever minnet av den onda, egoistiska, själviska, giriga katolska kyrkan kvar, i det svenska medvetandet.
Citat:
Ursprungligen postat av Dogdylan
Om inte nazisterna och de etniska nationalisterna bekämpas kommer vi få en värld av krig, mord och förödelse. Detta är inte bara ett upprop mot vit nationalism, men mot all etnisk nationalism, oavsett om den praktiseras av judar, svarta, turkar, kurder, asiater eller indianer. Var den än visar sitt fula tryne måste den bekämpas.
Jag håller faktiskt med, Vi skall snarare leva i en värld av olika personer, raser och folkslag har sina egna länder. Inte ett enda sammelsurium av en global värld där alla hyllar den enda profeten, mammon.
Citat:
Ursprungligen postat av Dogdylan
Just nu har vi en fördel, att de etniska nationalisterna oftast är ett obildat slödder, som varken förstår sociala koder eller hur man politiskt agerar för att nå någon som helst politisk makt. Dessa fanatiker, letar och hittar judiska strukturer i en kaffekopp. Inte olikt genusvetarna som hittar könsmaktsordningen i trumpeter.
Absolut, du har helt rätt!
Citat:
Ursprungligen postat av Dogdylan
Problemet är att när de liberala nationalistiska partierna normaliseras, normaliseras även högerextremisterna. Bland annat besökte Mikael Jalving, ND:s möte, vilket gav grova metapolitiska poäng till Nationaldemokraterna. Det är viktigt att alla riksdagspartier, även SD, tar tydligt avstånd från allt som har med Nationaldemokraterna att göra och även allt bortom dem. Risken är annars att vi i framtiden hamnar i en situation, där det mest grundläggande i vår civilisation går förlorat, vår humanism och medmänsklighet, inte bara mot andra, men även mot våra egna.
Då jag knappast sympatiserar med ND eller för den delen SD (eller svenskarnas parti), så borde jag skita i denna fråga.
Så min fråga är, du skriver riktigt bra, retoriskt, och fint. Men vilken slags liberalt, kristet samhälle med icke etnisk nationalism, vill du ha? Det skulle vara intressant att höra. Vad är din plan, din dröm om en mångetnisk värld, men men distinkta nationer?