Citat:
Ursprungligen postat av
lorddesh
Man måste inte urskilja, Bibeln ska urskilja.
Om vi ska vara noggranna så kan bibeln inte gör något som helst förutom att presentera text, svart på vitt. Urskillningen måste vi människor göra, vissa gör det bra andra gör det mindre bra.
Citat:
Ursprungligen postat av
lorddesh
Där Bibeln urskiljer håller jag förstås med, att ignorera att det står "Liknelse:" framför en mening är bara barnsligt. Det förstår nog provokatören också.
Ja, men som sagt det finns ställen i bibeln där det inte så tydligt sägs "liknelse", utan man måste urskilja och tolka skriftstället jämfört med andra skriftställen.
Citat:
Ursprungligen postat av
lorddesh
Att tolka något allegoriskt, som att stena bögar, för att det är oförenligt med moderna ideal däremot.
Det är oärligt.
Ja att stena homosexuella och andra syndare i det tidigare förbundet var en verklighet, men det nya förbundet innebär att man inte stenar någon överhuvudtaget eftersom Guds utvalda som står under det nya förbundet inte har en nation att försvara med militärmakt och rättsliga frågor.
Guds folk i det tidigare förbundet var tvungen att försvara ett land, både från yttre fiender och inre laglöshet, så därför fanns dom rättsliga konsekvenserna för det som var olagligt.
Idag lever kristna som anammar det nya förbundet under dom lagar och regler som nationer har bestämt sig för, så länge det inte går emot Guds lagar och regler enligt det nya förbundet.