Citat:
Ursprungligen postat av Arco
Godkväll!
Under mina år som medborgare i detta land så har jag under ett flertal gånger uppmärksamt hur Svenskar kallar andra Svenskar för horungar, utan att det sker någon som helst respons från den andra parten.
En kraftig majoritet utav dessa Svenskar verkar inte ta till sig när man får höra detta ord, utan man ser det snarare som vilket skällsord som helst.
Är det att man inte fattar innebörden av vad ordet betyder eller är det helt enkelt som så att man inte bryr sig när någon säger att man är son till en hora? Någon som kan förklara hur det ligger till eller någon som har upplevt liknande upplevelser?
Du fick det förklarat tidigare, men du verkade inte riktigt förstå. Horunge är alltså inte att man är barn till en prostituerad, även om folk som är historielösa och dåliga på svenska lätt kan tro det. En horunge är en oäkting, alltså ett barn som har kommit till utan att föräldrarna var gifta med varandra. Var dina föräldrar gifta när de hade sex och du kom till? Om inte så är du en horunge.
Det är den första anledningen till varför folk inte reagerar som du vill när du kallar dem för horungar.
Den andra anledningen till varför folk inte reagerar som du vill när du kallar dem för horungar är för att de allra flesta svenskar är så pass trygga i sig själva att de inte känner något behov av att slåss eller bråka med människor som beter sig som idioter. Att bli provocerad på det där sättet tyder på låg intelligens, låg självkänsla och ett allmänt patetiskt beteende. Det är ociviliserat och omoget.
Vill man kalla mig fegis, ryggradslös eller någonting annat för att jag inte börjar veva så fort någon snott min parkeringsplats framför mig, är otrevlig eller provocerande så får man gärna göra det. Jag bara skakar på huvudet och tycker synd om de människorna som känner behov av att hävda sig som någon slags jävla chihuahua.