Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Hmm... i händelse av en kaosartat och militärt störtande av Assadregimen så tror du att det finns stor risk att grupper flyr till grannländerna och skapar nya eller förstärker gamla konflikter!? Kan du utveckla lite?
Cirka 11% (2,4 miljoner) av syrierna är alawiter, och betraktas inte ens som muslimer av många muslimer, särskilt inte av de wahhabiter från Al-Qaeda-in-Irak m.m. som deltar i striderna.
Just nu är det alawiterna som styr, men om Assadregimen faller finns det en klar risk att alawiterna slaktas till sista man, kvinna och barn. Det är därför säkerhetstrupperna, som till stor del är alawiter, gör så kraftigt motstånd. De slåss för sina liv.
Det finns som jag ser det fem sätt att undvika ett nytt Rwanda i Syrien:
1. Någon (NATO?) skickar tillräckligt med trupper till Syrien för att förhindra ett blodbad om Assad faller. En halv miljon man borde räcka. OBS! Det vore vansinne att skicka folk från de andra arabländerna. Det krävs européer eller amerikaner, som är neutrala i konflikten.
2. Syrien delas genom att alawiterna karvar ut ett område kring sina ursprungliga bosättningar i bergen norr om Libanon. Om de sedan kan försvara sig där, precis som de gjort många gånger tidigare i historien, kanske de kan överleva.
3. Alawiterna flyr till ett grannland. Eftersom Turkiet har en stark militär som kan försvara gränsen om det behövs ligger en massflykt till Libanon närmare till. Alawiterna bor ju dessutom redan på gränsen till Libanon. Det kaos som sedan skulle bryta ut i Libanon skulle nog få tidigare konflikter i det landet att likna en picknick.
4. Assad slår ner upproret och sitter kvar vid makten. Ingen trevlig lösning, men kanske bättre än ett folkmord.
5. Det sista och bästa alternativet är en förhandlingslösning med en gradvis övergång till demokrati, ungefär som i Egypten. Chanserna för att det ska lyckas är tyvärr små, då det redan spillts alltför mycket blod.