Citat:
Ursprungligen postat av rootbit
FLASH: U.S. NRC chairman says spent fuel pool at Japan's reactor 4 has no water, radiation levels are "extremely high" // reuters
Källa:
http://twitter.com/reuters#
Snacka om potentiellt moment 22. Ponera att följande scenario har inträffat:
reaktor nummer 4:as vattenbassäng för förvaring av bränslestavarna har, trots ihärdiga försök av japanerna att fylla på med vatten, har blottlagts och nu är bränslestavarna exponerade för luften. Detta har uppenbarligen lett till explosioner tidigare, strålningen stiger nu även utan en explosion och till sist blir strålningsvärdena för höga för fortsatt manuellt arbete vid kärnkraftverket. De kan nu inte gå in och kyla poolen samtidigt som de på något sätt måste kyla poolen för att förhindra frigörningen av radioaktivitet till kärnkraftverkets närliggande områden (kanske ännu allvarligare).
Vad fan gör man då? Är det detta scenario som Japanerna fruktar och således har helikoptrar som ska hjälpa till med att fylla på poolens vattennivå? Man kan säga att kärnan i min fråga är följande: om radioaktiviteten vid kärnkraftverket under en längre tid överstiger de gränsvärden som finns för att få arbeta i området, hur ska de kunna utföra katastrof-förebyggande åtgärder på kärnkraftverket?
I Chernobyl klarade de sig genom sina Biorobots och 500'000 Liquidators, hur fan ska Japanerna göra om de försätts i en liknande situation?