2011-03-15, 09:04
  #2089
Medlem
Klalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheFinal
5 & 6 är nedkylda så där har man inte ett problem än på ett tag, det är inte lika brådis att kyla dem igen som det är med de skenande 1 & 3.
Men, även 5 och 6 behöver underhållskylning såklart.

Är inte allt för insatt men reaktor 4, 5 och 6 var avstängda för underhållning innan jordbävningen och därav som du säger var de redan kylda. Men tydligen så har det brunnit i reaktor fyra vilket har avgett radioaktivitet, vet någon varför detta skedde och kan detta också börja hända i reaktor 5 och 6.
Citera
2011-03-15, 09:05
  #2090
Medlem
VAr det 400 mikro Sv/h vid verket? Tror nyheterna skrivit fel som sade 400 milli för det är ju åt skogen, vid 1 Sv / h börjar man må dåligt så dem borde mena 400 mikro. När filip och fredrik var nära tjernobyl reaktorn som small var det runt 5+ mikro Sv/h. Normalt utomhus är väl runt 0,2 mikro Sv/h.
Citera
2011-03-15, 09:06
  #2091
Medlem
fernebos avatar
Kan det gälla ett annat verk?

Citat:
TOKYO, March 15, 2011 (AFP) - There has been a slight rise in temperature of two more reactors at a quake-hit Japanese nuclear plant, where engineers are battling to avert meltdown, the chief government spokesman said Tuesday.
Citera
2011-03-15, 09:08
  #2092
Medlem
TheFinals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Klalle
Är inte allt för insatt men reaktor 4, 5 och 6 var avstängda för underhållning innan jordbävningen och därav som du säger var de redan kylda. Men tydligen så har det brunnit i reaktor fyra vilket har avgett radioaktivitet, vet någon varför detta skedde och kan detta också börja hända i reaktor 5 och 6.
Det är bränsle som förvaras ovanpå reaktorn i bassänger som brinner när det exponeras utan kylning, inte reaktorn i sig.
Citera
2011-03-15, 09:11
  #2093
Medlem
[Strange Days]s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
Kan det gälla ett annat verk?

Svar nej, troligtvis är det Fukushima-anläggningen som avses.
Citera
2011-03-15, 09:11
  #2094
Medlem
Camoplasts avatar
Kommer givetvis köpa S.T.A.L.K.E.R - Shadows of Fukushima och Call of Tokyo!
Spelbolagen vill ju gärna använda sig av verklighetens katastrofer!
Citera
2011-03-15, 09:12
  #2095
Medlem
TheFinals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
Kan det gälla ett annat verk?
Nej, det är fukushima det avser.
Citera
2011-03-15, 09:13
  #2096
Medlem
theloins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheFinal
Inte samma brand, detta är en ny. Fast även den i reaktor 4.

Bassängnivån har minskat där använt bränsle förvaras så det börjar brinna av hettan.

200 ton, 20 års bränsle, i 6-7 bassänger, ungefär 3500 bränslestavar.
I tjernobyl exponerades 40% av 63st

start -> run > calc.exe

Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
Är den släckt eller är den inte släckt? Uppgifterna om branden och IAEA:s kommentar sprids ju som förstanyhet över hela världen nu.

Tycker det är svårt att överblicka. Media har skrivit fel på Verk/Reaktor ett antal ggr, så det ha blivit missförstånd där. Men herrn ovan ditt citat säger att det är en ny fast på samma ställe?
Citera
2011-03-15, 09:15
  #2097
Medlem
TheFinals avatar
Allt är väldigt snurrigt just nu i alla rapporteringar, så vi får nog vänta en 30-60 minuter innan det står helt klart vad som händer och har hänt.

Tydligen var det drygt 700 bränslestavar i den drabbade bassängen
__________________
Senast redigerad av TheFinal 2011-03-15 kl. 09:18.
Citera
2011-03-15, 09:17
  #2098
Medlem
Sluvtrasses avatar
current jet stream forecast, U.S. not at risk

http://www.theweatherspace.com/news/TWS-3_14_2011_accuweather.html

Senior Meteorologist Kevin Martin is upset at Accuweather using what credibility they have left for scare tactics, developing a more realistic fallout map.

Accuweather released a statement that radiation from Japan's Fukushima Nuclear Power Plant would reach the United States and cause a serious concern.
Citera
2011-03-15, 09:20
  #2099
Medlem
GaTuSoPPaReNs avatar
Gött att vi är så långt bort belägna ifrån Japan. Vi fick nog med skit i Tjernobyl.
Citera
2011-03-15, 09:23
  #2100
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cating
ABs Carina Bergfeldt gjorde följande sammanfattning :
[b]I korthet:


Reaktor 4 började brinna tidigt i morse, och även därifrån har det läckt ut kärnbränsle. Det strålar från bränslet också, men inte på samma sätt som de reaktorer som var varma.

Det handlar om starkt radioaktivt använt kärnbränsle som brann i reaktor 4. Det måste kontionuerligt kylas i 40 år (rätta mig om jag har fel på denna uppgift). Därefter måste det slutförvaras någonstans i 100 000 år...

Inte alls bra om det börjar brinna. Det förstår nog de flesta.

http://www.skb.se/Templates/Standard____15131.aspx
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in