Citat:
Ursprungligen postat av
Neppos
Okej. Behöver man oroa sig (beror såklart på) att få besök av konstapeln om man skulle använda bitcoins utan att lägga tid på att vara så anonym som möjligt. Kommer ju såklart göra detta om det finns någon risk.. Är noob på datorer så får ursäkta dumma frågor

Nja, tror du egentligen kan vara ganska lugn. Men det beror ju på, precis som du säger och hur paranoid man tillåter sig själv att vara.
Tänker mig något i stil med
SEK -> Kapiton -> BTC -> Wallet på din dator med tor på det lokala cafét -> silk road.
Sen tar du bort din lokala wallet och ser till att ha din hårddisk krypterad, då bör du bara någorlunda relativt säker.
Men i sanningens namn tror jag inte någon i Sverige har åkt dit på t.ex knarkköp för att dom har kunnat kopplas till en bitcointransaktion, men för den skull ska man nog inte börja slappa med kryptot.