Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Fast nu är ju inte Bitcoin så lätta att omvandla till riktiga pengar iaf inte i så stor skala utan att sänka hela Trojanvalutan och de senaste veckorna har det förlorats stora summor på din s.k. superinvestering.
Nu ljuger du. Det finns aktiva köpordrar på Mt Gox för över 11 miljoner USD just nu. Volymen är för tillfället ovanligt låg och du skulle ändå kunna likvidera 1000+ coins utan något större problem, vilket är mer än tillräckligt för de flesta småinvesterare. Vi har haft säljordrar på tiotusentals coins som gått igenom tidigare utan att påverka växelkursen märkbart.
Och ja, det har gått ner väldigt mycket det senaste veckorna, och innan det gick det ännu mer extremt mycket upp. Bitcoin är extremt volatilt och klarar man inte av det ska man hålla sig borta. Men om du slutar cherry-picka data så ser du att den långsiktiga avkastningen hittills har varit extremt hög (vilket inte säger så mycket om framtiden, men det säger något om hur oärlig du är).
Är det verkligen så svårt att argumentera mot Bitcoin utan att komma med lögner och halvsanningar?