Citat:
Jag prickar inte in dalar och toppar. Jag spekulerar med en tidshorisont på flera år. Jag har ingen aning om vad som kommer hända de närmsta månaderna. Jag värderar alltså bitcoin utefter hur jag tror att bitcoinmarknaden kommer se ut om flera år. Om jag har fel kommer folk givetvis inte vilja köpa bitcoins av mig. Om jag har rätt så kommer de köpa bitcoins av mig eftersom bitcoins helt enkelt kommer vara en väldigt användbara valuta då.
Ursprungligen postat av 02-02-2012
Saken är den att du verkar vlija att andra skall värdera en valuta efter principer du själv inte vill använda dig av. Hur kan du ens argumentera för att någon annan skall göra tvärt emot vad du gör och varför skulle de ha något intresse av att köpa BitCoins av dig om de vet att du endast är där för att pricka in ett par dalar och toppar för att göra pengar?
Om du nu är så säker på din sak så tycker jag du ska lägga pengar på bordet och gå kort i BTC. Det är faktiskt fullt möjligt nu när det finns bitcoinoptioner.
Citat:
Ad hominem.
Ursprungligen postat av 02-02-2012
Sedan tror jag du saknar någon ekonomisk utbildning, läs nationalekonomi och återkom. Där får du lära dig lite om valutor och hur de fungerar på en marknad.
Citat:
Ja, rikare kunder är nog en återförsäljares värsta mardröm.
Ursprungligen postat av 02-02-2012
Du själv erkänner att du spekulerar och då verkar vara med på att det finns andra som gör detta. De som bedriver handel med BitCoins har knappast något intresse av att kursen går upp eller ner då de får in och ger ut BitCoins i takt med att de bedriver handel. För dem är det tvärt om ett problem ifall deras valuta plötsligt blir värd det dubbla då deras kunder kan välja att sälja BitCoin och köpa vad det än är som säljs för pengar och få lite över. Fundamenten för att få valutan att fungera förstörs när du spekulerar i den.

Om du nu hade brytt dig om att kolla på data eller prata med någon som faktiskt handlar med BTC så hade du vetat att försäljningsvolymen faktiskt ökat under de tillfällen som bitcoin stigit i värde (kolla exempelvis Silk Road-tråden här på flashback så ser du hur folk handlat mer när BTC gått upp, inte cashat ut). Men låt inte verkligheten stå i vägen för din argumentation.
Citat:
Jag sa mer stabil än tidigare (kalla det mindre volatil om du vill). Jag sa också att jag tror den trenden kommer fortsätta allteftersom valutan växer, men vi talar om en tidshorisont på år. Läs vad jag skriver för halmgubbar kommer jag inte ens bemöta något mer.
Ursprungligen postat av 02-02-2012
Jasså, du menar att en valuta som faller i pris med 40% på under 24 timmar är stabil? Nu är din argumentation på en nivå där jag är övertygad om att du vinner över mig.