Jo, jag tog ett uppehåll från dessa för 3 månader sen. Har tagit dessa i nästan 3 år, varav jag vid dom senaste 2 månader innan jag slutade tog 15mg zopiklon till dagen och kände av rätt så mycket. Jag slutade Cold turkey.
Började med dom igen för en vecka sedan, tänkte att fan nu är man som nykär i denna drog, hade hört att man egentligen bara behöver vänta i ett par veckor för att få full effekt igen men väntade för säkerhetsskull i 3 månader (ville också "vila rent allmänt" ifrån denna drog) och vad tror ni händer? Jo, jag känner fan av MINDRE än innan jag slutade!

FYFAN alltså, vilken jävla besvikelse!
Jag körde på 7,5mg och jag kände ju själva "kicken" med det kändes som,
nästan ingenting!
Prövade att ta 15mg idag och det "Kädnes" lite mer, man jag kände mig mest bara dåsig i en liten stund, inget ångestdämp ingenting.
Vadfan är det frågan om kära fb vänner!??
En liten tröst jag har är att jag vid begynnelsen, för 3 år sedan minns att jag kände av mycket mindre i början, jag kände liksom av mer efter ett tag när det kommit in i systemet kontinuerligt, problemet är att jag inte ens är 100% på att det var så, men vill minnas det. Ligger det något i det jag säger?