Citat:
Ursprungligen postat av
Meiji
Olof G Hedengren skriver i Realtid en kolumn, som i sin helhet (!) hade kunnat vara hämtad från SD eller från nätets dissident-media.
Vilken oerhört uppfriskande artikel. Det var som att komma ut och andas bergsluft efter att ha suttit inne på ett rökigt fik att läsa hans artikel. Olof G. Hedengren har helt klart rätt på det mesta som han skriver. Börjar Realtid.se bli det Nya Sveriges dissidenter? Med tanke på vilka tidningen riktar sig till så bör denna förändring i tonläget inte underskattas.
Citat:
Den förnumstiga Lena Melin i Aftonbladet hyllade Reinfeldts ”klarspråk”, att det ”åttonde partiet” inte skall få vara med och leka. Aldrig någonsin! Kanske var det en ”dödskyss” som Melin förärade Reinfeldt med?
Man får väl hoppas att dessa vidriga personer fortsätter att pussas med varandra
Citat:
Regeringen Reinfeldt inte varit särskilt framgångsrik i sin främsta val- och hjärtefråga, jobbskapande. De miljarder som hittills satsats på jobbskapande åtgärder har knappast satt några positiva spår i statistiken. Det är tröttande att misslyckas. Framgångar bärs som bekant lättare än motgångar.
Reinfeldt [har] i Åkesson funnit en antagonist som överträffar statsministern som orator och estradör. Åkesson tappar dessutom aldrig masken som Reinfeldt nu gjort oavsett vilka ”drev” och smutskastningskampanjer Åkesson blir utsatt för. Och ingen svensk politiker i ledande ställning har i modern tid blivit hårdare åtgången än Åkesson. För en gångs skull hade Guillou rätt när han beskrev Jimmy Åkesson som en ”cool cat”.
Citat:
[M]oderaterna [har] kastat all ideologi över bord. Reinfeldts socialliberala linje är ett abrupt steg åt vänster där han bland annat sålt sig billigt till miljöpartiet som i sin tur nu låtit meddela att de istället går med socialdemokraterna. Allt detta har skapat förvirring hos de gamla moderatväljarna och säkert också hos Reinfeldt som säkert plågas av svettiga drömmar i vargtimman.
Det ligger mycket sanning i detta. Jag tror Reinfeldt såg Miljöpartiet som framtida samarbetspartners i massinvandringsfrågan och förmodligen också som alternativa regeringsmedarbetare. Nu har MP totaldissat Moderaterna, och vad har egentligen Moderaterna fått ut av sitt samarbete med MP? Gratis sjukvård till illegala invandrare och en total anstormning av somalier som kommer äta sönder den svenska välfärdsstaten vilket är en politik som knappast har stöd bland moderata väljare. Att göra upp med Miljöpartiet var nog Reinfeldts största blunder som statsminister, även om hororna i Mediasverige knappast kommer att erkänna det.
Citat:
Är det rimligt att etikettera SD som ”hatets kolportör”? Nej, knappast. SD vill, tillsammans med halva befolkningen, kraftigt minska invandringen till Sverige. Oavsett vad man tycker i denna fråga är det väl fullt legitimt och demokratiskt oklanderligt att inta en sådan ståndpunkt. En ståndpunkt som inte har något med hat att göra vare sig mot enskilda eller kollektiv.
Sett med dessa glasögon är det alliansen med Reinfeldt i spetsen som är extrem, inte SD.
Det det att vara mer tydlig än så här?
http://www.realtid.se/ArticlePages/2...tid190.dbp.asp
Citat:
Ursprungligen postat av
SFC1977
Nu ser jag inte SD som superextrema men det är klart att man inte ska behöva samarbeta med partier även om dom är inröstade i riksdagen.
Självklart inte. Frågan är bara på vilka grunder som man väljer att inte samarbeta. Hedengren totalsågar ju Reinfeldts motiv till häxjakten på Åkesson, vilket säger mer om Reinfeldt som person än om SD:s politik.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fula Gubben
Hedengren är ingen nolla heller, utan var en ganska tung spelare i näringslivet under sin aktiva karriär. Mycket trevlig läsning, låter som en senior Flashbackare ungefär.
T o m Djursholms-baronerna tar avstånd från dåren Nero Reinfeldt.
Med tanke på i vilken riktning som Kejsar Nero har lett Sverige så kommer knappast missnöjet att minska framöver. Ju fler personer av Hedengrens dignitet som börjar säga ifrån, desto lättare kommer det bli för folk i allmänhet att ta avstånd från kejsaren utan kläder, förstånd och verklighetsuppfattning.