Bara att hålla med flera i tråden som sista tiden manglat hycklartidningen
DN.
Wolodarski - som avgör vad som skall stå på ledarsidorna sedan han först rådfrågat C J Bonnier - liknar mer och mer baronessan i Sverige som flög på en kanonkula, alltså Magdalena Andersson i hennes skamlösa skepnad av lögner, att Socialdemokraterna egentligen hela tiden över decennier
skjutit SD framför sig
SD har bara plockat russinen ur sossekakan som sossarna av någon anledning inte velat sälja in till väljarna.
Jag tänker på Huitfedlt och hans ledare i DN idag, där han skriver om det svenska högmodet och unika världsamvetet som bäddade för Turkiets och Ungerns rasande skärskådan av det avsmakliga svenska hyckleriet.
Men kan inte följa Huitfeldt - som en gång lämnade Public Service för Kvartal för att kunna skriva friare, och sen började frilansa i DN

- längre i hans text då den är stängd, men jag kan med visshet säga att Hutfeldt menar hur kurderna fick allt de pekade på när de kom till Sverige i samhällsbetald verksamhet i Sverige och Uppsala för proxykrig mot den iofs svårsmälta bergsgeten Erdogan.
Men sånt kostar och mer än så för såna som Kristersson och Andersson när de skall städa upp för katastrofer som Reinfeldt och Löfven -
och Andersson själv.
Tanten kan naturligtvis inte komma undan sitt ansvar att Nato-medlemskapet gått i stå.
När det gäller Ungern och Orban bör Huitfeldt slå ner på moderata/sosse-regeringars och EU:s svenska boskap som lägger veto för EU-bidrag till Ungern då de inte uppfyller demokratiska principer och värdegrunder enligt Sverige!
Ett land som åker hiss nerför i nästan allt för att säkra och trygga sitt land för medborgarna och minska ekonomiska klyftorna..

.
Hyckleriet från Wolodarski/ Bonnier?
Jo, att Huitfeldt får skriva just denna ledare när Wolodarski/Bonnier varit de som kanske mest av alla i media-Sverige utmålat Orban och Ungern som ett eko av Hitler i 15 år.
Huitfeldt är för hushållskassan vattenbärare åt sina hussar numera, från att ha varit en ganska solid redaktör på P S en gång.
Det finns 3 gapskratt i denna text, och de är diplomatiska.