Citat:
Ursprungligen postat av
oyto
Om Arpi är något att ha, uppskattar han den kritiken. Den normaliserar och avdramatiserar hans faktiska budskap genom att poängtera hur beskedlig det är inför hans kritiker från andra kanten. Är han en seriös systemkritiker, kommer pekpinnar på var svagheten i hans systemkritik sitter, bara sporra och hjälpa. Faktum är att hans infallsvinkel är en del av problemet, om det inte bara handlar om en ingång till vidare resonemang.
Precis som med SD får det inte räcka med att vara minst dålig, utan krävas att vara tillräckligt bra. Det är det som är ett positivt grupptryck.
Det du måste inse är att som journalist på etablerad media idag finns det en tydlig gräns för hur långt man kan gå i sin kritik. Att kritisera invandring och mångkultur som det ser ut idag är i stort sett så långt man kan gå, går man ett steg längre som Skogkär nyss gjorde så blir man persona non grata otroligt fort.
Vad är det bästa alternativet? Ska Arpi gå för långt enligt den rådande kulturen i etablerad media och därmed få kicken och därmed ersättas av ännu en vänsterliberal journalist som Skogkär blev? Hur gynnar det vår rörelse på något sätt i sådana fall? Är ju långt mycket bättre att Arpi är kvar på SvD där han kan fortsätta göra kritik mot genus, invandring och mångkultur lite mer mainstream.
Ägna er kritik åt alla de otaliga motståndare vi har inom media istället, Arpi använder sin plattform för bra ändamål. Medan Anders Lindberg och DNs ledarsida endast använder den för att yrka på mer massinvandring och mångkultur varje dag året om. Arpi gör säkert mer nytta åt de som delar våra åsikter än stora delar av etablerad media, eftersom han kan nå även vanliga borgerliga väljare med åsikter som annars bara de redan frälsta som läser alternativmedier nås av.
Arpi är i slutändan ingen Sverigedemokrat utan troligtvis en invandringskritisk Moderat, så att han skulle gå full SD är inte särskilt troligt. Men en invandringskritisk Moderat tar jag alla dagar i veckan före massinvandringsförespråkande sossar som Anders Lindberg eller de liberala massinvandringsförespråkarna på DN.