Citat:
Ursprungligen postat av
Nostradumbass
Det är inte Damp-Anna som jobbar i vården. Ibland undrar jag om det ingår i strategin att ta in extratjänster från grupper där smittan är som störst, så att svensken kan konsumera sig ur depressionen och det ekonomiska stålbad som följer efter Corona-skiten med gamla mammas arv när vi inte kan privatåna oss ur krisen längre. Sen kan staten fylla på allmänna arvsfonden också så att de kan fortsätta finansiera utredningar och projekt som kommer peka på att det var den vita mannens fel att Coronaviruset ens kom till Sverige. Så måste naturligtvis tanken vara, med hur alldeles exceptionellt bra det är med kommunala extratjänster.
Pengarna räcker inte till kommunala extratjänster. Det lovar jag dig. Faktum är att kommunerna, staten och landstingen kommer skära ned på välfärdsstatens omfattning. Sådant som "extratjänster i välfärden" (det finns få sådana platser redan idag) är låtsasjobb och detta lär inte vara i prioritet de kommande åren.
Citat:
Ursprungligen postat av
GammalSAABare
Inte bara invandrare. Långtidsarbetslösa svenskar har alltid mer eller mindre uttalade fysiska eller psykiska handikapp. Många som tycker att utförsäkrade är lata för det funkar ju jättebra för många av dem att jobba inom vården. Damp-Anna är jätteglad över att slippa soc och ingen av de dementa klagar.
https://www.dagenssamhalle.se/nyhet/...tjanster-32223
Jag vill inte skriva dig på näsan men detta måste påpekas. Arbetslösheten i april låg på 8.2 procent (AKU) och den definitionen av vem som är arbetslös är tämligen generös. Om du arbetar ett par timmar i veckan är du inte arbetslös i Sverige - vilket också är orsaken till varför politikerna kan hävda att arbetslösheten är låg. Räknar du in underanställningar (få arbetade timmar, låg lön, arbete under din kvalifikationsgrad osv. ) är arbetslösheten mycket högre. Utöver detta har du förtidspensionärer och sjukskrivna som egentligen är arbetslösa. Under 1990-talet skickade Göran Persson någon miljon människor in i permanenta sjukskrivningar och förtidspensioner för att trycka ned arbetslösheten.
Långtidsarbetslösa etniska svenskar har inte alls "mer eller mindre uttalade fysiska och psykiska handikapp". Detta är en myt men som AMS av någon anledning driver i media trots att deras egen dokumentation säger annat. Riksrevisionen och ett stort antal ekonomer har påpekat att de flesta långtidsarbetslösa är vanliga människor och inte sjuka. Om du är över 50 år och blir arbetslös (detta inkluderar akademiker) är du förbrukad. Chanserna är små att du får ett nytt jobb. I synnerhet till samma lön. I USA föreslog Obama (av alla) att de kanske skulle införa någon form av ersättning för de många medelklassamerikaner i femtioårsåldern som förlorar sina arbeten och tvingas ta enkla jobb lågbetalda jobb som tidigare hölls av ungdomar. Sverige har också en tilltagande akademikerarbetslöshet och ungdomsarbetslöshet. Visst, den drivs av primärt invandrare/flyktingar men också av etniska svenskar. Vi har ett rätt stort underskott på arbeten i Sverige. Jag råder dig till att läsa standard forskningen på området.
Till sist. Det finns inget som heter "damp". Diagnosen heter ADHD och den typen av neuropsykiatriska diagnoser bör man vara högst kritisk till. Om du kände till hur de här diagnoserna bestämdes hade du också varit kritisk till den här typen av diagnoser. Förenklat fyller en psykolog, lärare och förälder i ett formulär där kriterier listas. Långt ifrån alltid tas annan hänsyn till beteendet kan bottna i annat. På senare tid så har "magiskt" barn upphört att ha "ADHD" när de kommer in tonåren - och ingen vet såklart varför. I Polen finns inte dyslexi eller dyskalkyli - varför? I Polen sätter man inte diagnoser på människor i tid och otid och i synnerhet inte på bristande underlag och med bedrägliga metoder.
................
Jag känner att jag behöver orera och få ut ilska så läs detta på egen risk....
Förövrigt behöver vi inte stanna där. Bedömningar i Sverige är sällan bra vare sig det handla om bedömning av elever/studenter i skolorna och universiteten eller i sjukvården av sjuka. Jag kan inte svara för sjukvården men i skolorna/universiteten handlar det om avsky mot standardiserade och kvantifierbara test av elevers/studenters kunskaper. Inte heller håller statistiska prognoser någon bra kvalitet - vilket inte borde ha undgått någon. Utredningsväsendet i Sverige? Läs valfri SOU - ser det ut som de är tillverkade av genier? Doktorsavhandlingar och forskning? Tja, inte heller där finner du någon vidare kvalitet i det som produceras även om det skiljer sig mellan discipliner. En klass av C-nivå studenter i nationalekonomi kan såga sönder de flesta peer-review artiklar genom att kritisera metoden.
I den offentliga debatten saknas såklart all form av seriös diskussion om vetenskaplig metod och beräkningar eftersom journalisterna inte förstår sig på detta. Hur många av de svenska journalisterna vet vad ett chi2-test är?
https://stats.idre.ucla.edu/spss/wha...es-using-spss/
När har du någonsin hört en seriös utfrågning i Agenda? Så här ser utfrågningarna ut i Agenda;
https://www.youtube.com/watch?v=jhl4FF6wQqU
...istället för att kritisera Joakim Ruist beräkningar så förstår inte journalisten vad Ruist säger. Det är inte så att hans studenter inte skulle kunna såga hans beräkningar i bitar. Jag är i grunden nationalekonom och en usel sådan. Trots det har till och med jag kapaciteten att kritisera honom på sakliga grunder. Dessa beräkningar är inte överdrivet avancerade men journalisten i klippet kan och vill antagligen inte ens ställa adekvata frågor rörande siffrorna.
Journalisten lider av intellektuell lättja i kombination av outhärdlig okunnighet om ämnet ifråga för att inte tala om att journalisten inte vet hur beräkningar görs inom nationalekonomi. Jag tror inte ens den journalisten känner till den mest grundläggande vetenskapsmetoden. Om målet är att få fram att Ruist har fel kan man i alla fall höja sig något och med mer sofistikerade metoder kritisera honom. Det värsta är såklart att den överväldigande majoriteten av svenskarna köper det här eftersom de inte läser annat än sporten och slötittar på TV. I Sverige dör det hiskligt många människor i Covid-19 - trots det har Stefan Löfven högre stöd än någonsin. Jag har inte drabbats "än" tänker svensken och tittar på nästa Netflix produktion.
Det är i slutändan inte så konstigt att Asien kommer att återigen bli civilisationens vagga. Om vi tar arbetsmarknaden som exempel. Det viktigaste är "mjuka kunskaper" säger företagen, staten och media. Du skall värderas efter hur "populär" du är bland din omgivning och då i synnerhet kvinnor. Gillar tjejerna på HR dig får du jobb och om du överhuvudtaget kan MATLAB spelar mindre roll trots att du någonstans är anställd för att kunna använda det. Detta är en typisk feminisering av arbetsmarknaden.
I Asien värderar de hårda kunskaper - de vill att du skall kunna använda MATLAB och helst vara intelligent. Du behöver inte kunna röra dig i det feminina och värderingsfyllda. Du kan fokusera på det relevanta. Utfrågningen av Ruist speglar det "feminina" - det värderingsfyllda. Saklighet spelar inte så stor roll. Det viktigaste är att du reproducerar och signalerar värdegrunden. De flesta män är rätt dåliga på detta eftersom män föredrar saklighet (från att snickra till att beräkna hållfasthet) och är kommunikativt svagare än kvinnor. Vi har en samhällsdebatt som nästan enbart värderar det "mjuka" - det är sällan data presenteras trots allt snack från journalisterna och politikerna om "fakta". Vad fan är fakta? Att någon säger; "Vetenskapen säger": Ge oss data eller bevisen så vi kan beräkna eller värdera det själva - men icke då.
Sammanfattningsvis - "We are all fucked"
Nu har jag fått orera och fått ut min ilska.