Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
I'm way ahead of you.

Här finns faktiskt en skiljelinje för den mest anpassliga marginalantecknare att kliva över till relevans i svensk debatt - ett ovanligt tillfälle att faktiskt vara nyttig bara genom att
notera en samhällsutveckling i ett grannland, med relevans för samtidens svenska ödesfråga.
Notera och begrunda, Alice.
Fundera högt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ottokar
Den förtänksamme är alltid pessimistiskt lagd. Det är både förståeligt och naturligt. Men den som likt Marx lär av historien noterar att Sverige och svenskarna efter tider av skadligt utländskt inflytande och kaos brukar resa sig igen. Kalmarunionen föll och Hansans handelsimperium bröts. De utlänningar som då inte försvann uppgick i folket. På samma sätt så kollapsade det svenska partiväsendet som formade grupperingar som Hattar och Mössor och svenskarna tog tag i sitt eget öde igen.
Överge din tro på konservatism och bli reaktionär.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ottokar
Just det där resonemanget stämmer inte. I varje fall så ger det inte hela bilden.
Jag ger dig rätt i att judisk identitetspolitik som den bedrivs i Sverige till största delen är intern. Den handlar om att hålla samman diasporagruppen ekonomiskt, etniskt och socialt. Just nu går det inte så bra eftersom många gifter sig utanför gruppen etc. Men det är ju något som ett historiskt sett mycket framgångsrikt diasporafolk alltid har råkat ut för. Ibland mer och ibland mindre. Men så länge det finns en homogen kärna kvar så bibehålls gruppen alltid som något homogent som kan växa på nytt när de som har haft en svag ingruppslojalitet sållats ut. En evolutionär process kort och gott.
Men att det judiska folket arbetar enbart nationellt stämmar helt enkelt inte. Det finns ju inte något folk som är så väl organiserade internationellt med nationella organisationer som ovanför sig på det internationella planet har världskongresser mm. Judarna har ju t.o.m en egen olympiad vilket jag tycker är mycket imponerande.
Tycker tråden har en alltför mystifierad syn på diasporafolk som judar rent generellt. Det är mycket mer givande att göra jämförelser med organiserade internationella intressen som revisorer och advokater som har nationella organisationer. Dessa samarbetar över gränserna och har inflytelserika internationella paraplyorganisationer. Klart de påverkar både nationellt och internationellt.
Reaktion och tribalism är synonymer till överlevnadsinstinkt. Det är därför det faktiskt går att beskriva framtidens svenska folk utifrån dessa flaskhalsar för dess överlevnad. Självutplåning, -hat eller ens -klander kommer inte vara dess attribut.
Jag nämnde ju
la Cosa Nostra som ett sätt att förstå hur etnisk solidaritet kan samexistera med personlig vinningslystnad och grírighet. En ohållbart specifik tolkning är att "italienarna hade tydligen kriminaliteten i blodet". Ett fall framåt hade varit att resonera om hemliga sällskap och Siciliens specifika historia.
Att den italienska maffian föregicks av både irländsk och judisk organiserad brottslighet i New York, är dock mer relevant för varje diskussion som inte söker fastna i det partikulära. Att det krävs en historia som förtryckt minoritet i utvandrarlandet för att organisera sig som etnisk klick falsifierar kineser och hispanics.
Uppenbarligen är det i ett mångetniskt och konkurrensutsatt sammanhang en individuell fördel att tillhöra ett självmedvetet kollektiv. Dessa individuella fördelar och status hänger samman med att uppfattas som partisk inom gruppen, för gruppen. Om att ständigt söka konfliktytor att representera och markera utåt.
En ombudsman utan ingrupp är arbetslös. En ingrupp utan ombudsman kommer tappa mark tills dess en organisering blir tvingande. Ingruppens ovänner och konkurrenter vill hindra detta så länge som möjligt.