Citat:
Ursprungligen postat av
RadioDDR1
Jag undrar över hur debatten hade sett ut i Sverige om vi drabbats av lika många terrordåd som Storbritannien de senaste 10 åren. Jag tror att det låtit väldigt annorlunda då. Vi hade haft en mer nyanserad och realistisk debatt vad gäller Islam och Islamism skulle jag tro.
Svenska politiker och svensk media har en naiv syn på Islam men jag tror att många innerst inne vet vilken konfrontation de står inför. Men de vill helt enkelt undvika den så länge det går. Att sticka huvudet i sanden verkar numera vara en svensk specialté. Tyvärr måste jag säga. Det löser inte ett skit för att uttrycka det milt.
Brittisk press är inte heller fylld av islamapologeter.
CrispyKreem uppmärksammade den fanatiskt invandringsförespråkande delen av pressen: "Aftonbladet, DN, Nerikes Allehanda (Ströman), Örnsköldsviks Allehanda (Bergner), Eskilstunakuriren (Voronov) samt olika lokaltidningar där liberala nyhetsbyrån ännu får härja fritt".
Piteåtidningens SSU-certifierade
Jonas Bergström inte heller att förglömma. Denne har krävt att Mats Edman ska sparkas som redaktör för Dagens Samhälle. Jonas Bergström skulle kalla den brittiska regeringens inställning för "islamofobisk" och förmodligen också för "rasistisk".
Citat:
Rasism är alltid rasism, Mats Edman
”Än en gång, islamofobi är inte rasism. När ska polletten trilla ner?” Det skrev Mats Edman, redaktör för tidningen Dagens samhälle, i en diskussion på sin öppna facebooksida den 10 juli angående uttalanden som debattören Hanna Gadban gjort.
Islamofobi är det ord som används brett för att benämna rasism mot muslimer. Det finns kritik mot begreppet då rasism mot muslimer är just rasism och inte kan eller bör jämföras med fobier för spindlar eller ormar. Det är människor vi pratar om. Därför bör vi också kalla det för vad det är. Rasism.
[---]
Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) har, som ägare av Dagens Samhälle, också ett ansvar. Vad anser SKL om att dess tidnings redaktör upprepade gånger har bagatelliserat och normaliserat rasism? Rimligen måste detta få ett slut, eller så får Edman sluta som redaktör för Dagens Samhälle.
Rasism är alltid rasism. Frågan är hos vem polletten ska trilla ner först? Hos Mats Edman eller hos SKL?
http://www.pt.se/opinion/ledare/rasi...n-9414128.aspx