Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Om man förställer sig ett politiskt landskap där SD inte fanns så hade det nuvarande nasse-ältandet helt uteblivit. För vem, ärligt talat, är egentligen intresserad av ett stolleparti med 680 röster.
Möjligtvis som ren kuriosa, på samma sätt som andra "rörelser" av samma storlek, typ "firman" till något lag i superettan.
Nassarna fungerar enbart som nyttiga idioter i kulturmarxisternas kampanj mot SD.
Japp, du har säkert helt rätt. I media-forumet finns tråden: Dagens Hitler.
(FB) Dagens Hitler: publiceringar om nazismen i svensk media
-----
Ingressen på dagens artikel:
"För några år sedan kallade de sig nationalsocialister. Nu vill de kopiera Sverigedemokraternas framgångsrecept."
Underförstått - i eldskrift - så här är SD *egentligen*.
Någon som vet om karaktärsmordet på Rickard Pekkarinen är befogat?
Citat:
Rickard Pekkarinen ger ett spändare intryck. Han har en intensiv, lite flackande blick och sitter mestadels med händerna i fickorna. Då och då fäller han in drastiska sarkasmer. Han kallar Soran Ismail för ”babbe” och Adolf Hitler för ”gamle Adde”. På hans överarm korsas en yxa med ett svärd och en spikklubba intill texten ”si vis pacem, para bellum” (om du önskar fred, rusta dig för krig). När vi frågar vad tatueringen betyder svarar han:
– Visa fittan så får du popcorn.
SvDs skribent - Adam Svanell - liksom SvDs kulturredaktion (!) verkar ha en hmmm... bred repertoar.
http://www.svd.se/search.do?q=&autho...Adam%20Svanell
------
Gävle Dagblad uppmärksammar i en ledare moderata försvarspolitikers kopplingar till Muslimska brödraskapet:
Citat:
Oemotsagt skräckkalifat i Gazakonfliktens skugga
[---]
Abdirisak Waberi, moderat riksdagsledamot, är Sveriges kanske mest inflytelserika muslimska företrädare.
Han är bland annat rådsordförande i Islamiska förbundet i Sverige och ordförande i Muslimskt Politiskt Forum, samt vice ordförande för Federationen för Islamiska Organisationer i Europa, med kopplingar till islamistiska Muslimska brödraskapet
(se DN Debatt 18/4, 2013). Han har tidigare gjort sig kontroversiell såsom förespråkare av sharialagar i Sverige (Aftonbladet 19/4, 2013).
Waberi är flitig kritiker av Israel på sin blogg och i sociala medier varav flera gånger under det senaste året med ordval som ”terrorstat”.
Huruvida det är lämpligt för en moderat suppleant i riksdagens försvarsutskott att upprepat kalla Israel för ”terrorstat”, samt om detta är inom ramen för statsminister Fredrik Reinfeldts och Moderaternas aktuella syn, kan frågas.
Vad gäller benämning för eller avståndstagande från andra stater exempelvis vad som sker i hans religions namn i Irak och Syrien tycks oavsett Waberis angelägenhet i jämförelse vara betydligare svalare.
Rentav obefintlig, statistiskt sett.
http://www.gd.se/opinion/ledare/oemo...liktens-skugga
Ledaren är skriven av en annan skribent, som även han, gått mig spårlöst förbi: Ian Koehl. För ett par år sedan presenterades han som student i konsthistoria och antropologi.
Ian Koehl fortsätter sin ledare med en obeskrivligt krystad mening:
"Islam genomlider just nu en tid av ett sedan länge oöverträffat smutskastande i eget namn under bland annat Islamiska statens terrorvälde."
Jag är inte ens riktigt säker på hur det ska tolkas, att någon eller något "genomlider ett smutskastande i eget namn"??
Men... det kanske är syftet med den kryptiska formuleringen? Ledarskribenterna finner det nog bäst (och säkrast) att inte beskriva "Fredens religion" alltför tydligt för väljarna.