Citat:
Ursprungligen postat av kreket
Haha, sknt statuerat hur tv lika mnniskor fr in nya tankar i loopen och nd fr ut ngot bra av varandra p microniv.
r det nyfikenheten som skapar rymdresorna eller finns det en nyttig plan till det hela?
Det r nyfikenhet som r det strsta drevet

ta reda p vad som egentligen hnder hr och vad 'hr' innebr.
Men fr mig r det ocks en form av
religion (fastn det ordet r ganska laddat, helst nr det handlar om vetenskap) - inga frhastade slutsatser lyssna nu -
Vi mnniskor har som enda knd intelligent livsform ett ansvar att ta reda p vad som frsigr i universum. Som Sagan s vackert sa det
We are a way for the cosmos to know itself, detta gller alla livsformer med verklighetsuppfattning men vi har en unik mjlighet att utforska och uppleva p en mycket djupare niv.
Drfr br vi gra det vi frmr fr att upprtthlla artens fortlevnad dvs inte sprnga oss sjlva samt expandera, en del bonuskunskap fr vi p samma gng.
Om vi vl trffar en annan intelligent livsform i universum r jag sugen p att hra vad dom har att sga om livet. Sen kan vi fortstta jakten p sanningen med delat ansvar.
Vill inte pressa fr hrt med ansvar och kunskapsjakt - Det handlar minst lika mycket om att i sig sjlv m bra, slappna av, knna och uppleva universum p det sttet man vill. En balans mellan 'mjuk mellow' och hpnadsvckande upptckter.