Citat:
Ursprungligen postat av
kaxium
Inte? Har du statistik på det?
Skojar du? Du lär väl ha någon i släkten som jobbat med dementa personer, fråga dem.
Frontallobsdemens gör gamlingarna både elaka och perverterade, inget ovanligt att 90-åriga Greta säger att hon vill ha en grov kuk i sig, eller att gamle Gustav säger att han vill slicka servicehundens fitta.... Jag är fullt allvarlig.
För att inte tala om deras fysiska attacker, många i demensvården har blåmärken efter tjuvnyp och slag. De vittnar också om att gubbar och gummor kan vara förbannat starka också fast de ser så bräckliga ut.
Bosse kan han demens i frontalloben, det är där själva spärrarna sitter som hindrar hjärnan från att använda instinkter och grottmänniskobeteenden, alltså själva impulskontrollen. Hög alkoholkonsumtion kan nog också leda till demens i frontala loben, eller en skada som i fallet med Christer Pettersson.