Citat:
Ursprungligen postat av
Tryckkokaren
Det är vad du anser, och det står för dig. Jag håller inte med dig.
Nej jag
anser inte det. Jag vet att du inte sitter inne med fullständig information. Du har läst i media och i tråden.
Om du anser att det är rimligt att utreda ett brott i flera år så får du naturligtvis anse det. Önskar, som jag tidigare skrev, att sådana som du utsätts för det ni tycker.
Citat:
Men de som bor i området behöver inte oroa sig för att deras barn ska utnyttjas sexuellt av denna herre.
Det kanske de inte behövde tidigare heller. Du fortsätter att betrakta dina åsikter som sanning.
Citat:
Två fristående anmälningar kring sexuellt utnyttjande av barn visar att Bosse inte ska var lös i samhället, tills det är utrett.
Det har du läst i media och hur det verkligen förhåller sig med dessa anmälningar har du inte förstahandsinformation om. Tycker du att flera års utredning, som träskallen från USA sade, är rimlig utredningstid?
Citat:
Tänker inte leta fram det åt dig heller, du får ta mig på mina ord eller strunta i det.
Jag tar dig på ditt ord att du inte har något att komma med så länge du inte har kommit med något. Det stämmer för övrigt bra överens med hela din inställning där du betraktar det du tycker som oavvislig sanning.
Citat:
Jo då det gjorde jag.
Men du klarade inte av att se hur det slog hål på ditt ologiska antagande.
Citat:
Fast det hör inte till trådens ämne! Det är intressant att diskutera, men det ska inte diskuteras i en tråd om Bosse-Bög.
Det har i högsta grad med detta att göra för att bedöma om det Hansson nu utsätts för är rimligt eller om rättssystemet gör skillnad på folk occh fokuserar mer på förövaren än på brottsoffret.