Citat:
Ursprungligen postat av Cimmerian
1) Det låter sig absolut göras - det är bara det att du är fixerad vid att Afrika har drabbats ljusår värre än alla andra.
Det tog 150 år för Europa att resa sig igen efter Digerdöden.
Försök inte utmåla Afrika som de enda som har lidit, eller som de som har lidit värst.
Så du menar att 150 år är lika mycket som 500 år? Det visar ju ganska tydligt på din skeva verklighetsuppfattning.
Citat:
2) Men här måste vi ju ställa frågan, så att du kan förtydliga:
Vilka tillgångar tog man bort? Vad exakt menar du med "tillgångar", förutom de människor som försvann?
Vilken utbildning talar du om? Vilket utbildningssystem hade afrikanerna? Vad utbildade de sig till?
Vilken infrastruktur talar du om? Hade man vägar och järnvägar?
Vilken samhällsbyggnad menar du?
Du måste faktiskt förtydliga. På dig låter det som om Afrika var precis som Europa, men att det förstördes. Sanningen är förstås en annan, och det begriper du säkert.
Vilka tillgångar? Valuta, guld, elfenben, ädelstenar, kakao, kaffe, gummi, olja, metaller, arbetskraft. Etc, etc, etc.
Utbildningssystem och samhällsbyggnad. Hört talas om University of Sankore och det Malinesiska riket? Just det, ett universitet uppfört 1324 i Afrika. Läs på.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sankore_Madrasah
Känner du till Greater Zimbabwe? Nej, trodde inte det.
http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Zimbabwe
Songhai Empire? Nähä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Songhai_Empire
Om du tror att Afrika var ett totalt efterblivet samhälle (det är en hel kontinent...) innan europeerna anlände har du fruktansvärt fel. Uppenbarligen är du TOTALT okunnig om andra civilisationer än din egen. Här, läs på, massor med enkel fakta samlad på wikipedia.
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:African_civilizations
Jag har aldrig påstått att Afrika var precis som Europa, kan du säga mig var i mina inlägg jag hävdar det? Det jag har hävdat flera gånger är att på 1500-talet stod jordens kontinenter varandra som närmast i termer av utveckling och civilisation. Det fanns samhällsbyggnad, civilisation, byggnader, utbildning, handel etc i Afrika på 1500-talet när europeerna kom. Slavhandel, exploatering och kolonisation härjade och förstörde framförallt den afrikanska och sydamerikanska kontinenten. Man har inte hämtat sig ännu.
Citat:
Säger du att våra samhällen inte ständigt kollapsade eller härjades av krig? Och tänk på: detta skedde kontinuerligt under 1000 år. Hur lyckades vi hela tiden resa oss - ja, inte nog med det: mitt under brinnande krig och farsoter byggde vi universitet och kom fram med innovationer.
Som sagt, det fanns universitet i Afrika också. Och du får ju inte Europa att framstå på ett speciellt positivt sätt, men du tycker kanske att det är den starkes rätt som gäller? Det är ju också min tes, på grund av att Europa har varit bättre än andra på att kriga, döda och förslava har vi lyckats skaffa oss en fantastiskt framskjuten position i världen. Knappast någon historia att vara stolt över. Blodspengar är vad vi har byggt delar av vår ekonomi på. Delar, inte hela ekonomin.
Citat:
4) Uppenbarligen har du också svårt att förstå att Afrikas umbäranden inte är unika - vad spelar det för roll HUR folket dör eller försvinner? Jo, Kongo fick ta en hård smäll, men jämför med siffrorna för Första Världskriget - vars effekter spreds över flera nationer. Mellan våra världskrig hade vi dessutom den stora Depressionen 1929, vilket totalhavererade ekonomin, och detta hade föregåtts av en hyperinflatione i Tyskland, som dessutom krälade i smutsen efter att ha fått bära tyngsta bördan av själva kriget.
Afrikas umbäranden är unika. Ingen annan kontinent drabbades av slavhandel och faktiskt befolkningsminskning på det sätt Afrika drabbades. Det gäller inte bara Kongo, men Kongo är intressant eftersom folkmordet där skedde i betydligt mer modern tid när man kunde förvänta sig mer upplyst beteende från europeerna. Men icke. I takt med att vi fick mer och mer avancerade vapen sattes dessa också in mot vildarna.
Citat:
5) vilken infrastruktur talar du om? Vilken industri? Och hur raserades "historian" av slavhandeln?
Verkar det som om Europa har dansat fram på rosor? Eller börjar du begripa vad även vår historia innehåller i form av fasor och umbäranden?
Infrastruktur är inte nödvändigtvis järnvägar, men du vet, båtar, handelsstationer, handelsleder, vägar, vandringsleder, vattenleder etc. Och ja, det fanns byggnader i Afrika. Stora byggnader byggda av stora civilisationer. Se länkarna ovan. Du vet att man talar europeiska språk i många länder i Afrika nu för tiden va? Hur kom det sig? Kom det sig av att man fick behålla sitt eget språk och sina egna traditioner? Man har saknat ett skriftspråk i Afrika i 500 år på många platser, då är det rätt svårt att behålla sin historia. Platser där det uppenbarligen fanns stora civilisationer tidigare. Hur kommer det sig? Att man frivilligt slutade skriva och utbilda sig?
Du har rätt, Europa har plågats av umbäranden och fasor under historiens gång. Man har också exporterat fasor, umbäranden, död och lidande till andra kontinenter i ojämförligt överlägsen utsträckning.
Citat:
Jag förringar inte Afrikas umbäranden
Jo, det är precis det du gör, i uppenbart okunniga rasistiska syften. Människor som är rasistiska är helt enkelt idioter.