2010-11-23, 10:59
  #361
Medlem
Cimmerians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wheretheslimelive

1) Så du menar att 150 år är lika mycket som 500 år? Det visar ju ganska tydligt på din skeva verklighetsuppfattning.

2) Vilka tillgångar? Valuta, guld, elfenben, ädelstenar, kakao, kaffe, gummi, olja, metaller, arbetskraft. Etc, etc, etc.

3) Utbildningssystem och samhällsbyggnad. Hört talas om University of Sankore och det Malinesiska riket? Just det, ett universitet uppfört 1324 i Afrika. Läs på. http://en.wikipedia.org/wiki/Sankore_Madrasah
Känner du till Greater Zimbabwe? Nej, trodde inte det. http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Zimbabwe
Songhai Empire? Nähä. http://en.wikipedia.org/wiki/Songhai_Empire

4) Om du tror att Afrika var ett totalt efterblivet samhälle (det är en hel kontinent...) innan europeerna anlände har du fruktansvärt fel. Uppenbarligen är du TOTALT okunnig om andra civilisationer än din egen. Här, läs på, massor med enkel fakta samlad på wikipedia. http://en.wikipedia.org/wiki/Category:African_civilizations

5) Afrikas umbäranden är unika. Ingen annan kontinent drabbades av slavhandel och faktiskt befolkningsminskning på det sätt Afrika drabbades.

6) Infrastruktur är inte nödvändigtvis järnvägar, men du vet, båtar, handelsstationer, handelsleder, vägar, vandringsleder, vattenleder etc.

7) Kom det sig av att man fick behålla sitt eget språk och sina egna traditioner? Man har saknat ett skriftspråk i Afrika i 500 år på många platser, då är det rätt svårt att behålla sin historia. Platser där det uppenbarligen fanns stora civilisationer tidigare. Hur kommer det sig? Att man frivilligt slutade skriva och utbilda sig?

8) Du har rätt, Europa har plågats av umbäranden och fasor under historiens gång. Man har också exporterat fasor, umbäranden, död och lidande till andra kontinenter i ojämförligt överlägsen utsträckning.


1) Men om du hade läst och förstått vad jag skrev så inser du förstås att efter denna återhämtning kom NÄSTA våg av krig och farsoter och svält. Och nästa, och nästa - fram till WW1 och WW2, och inte fan sänktes vår IQ radikalt bara för det. Vi reste oss hela tiden, och det gör de flesta folkslag . man återgår, efter varierande tid, till sitt normalläge. I Afrikas fall ÄR dagens läge ett normalläge. De är faktiskt inte bättre än såhär.

http://en.wikipedia.org/wiki/Slavery_in_modern_Africa

2) Och allt detta försvann - puts väck! - med de vita?

3) Sankore Madrasah: islamskt. Alltså ser du något positivt med erövring? Det är bara när vi vita gör det som INGA positiva saker kommer ur det? Eller?

Great Zimbabwe och Songhai är ju lika udda företeelser för afrikaner som Stonehenge och andra märkligheter är för oss. De är udda inslag i en barbarisk värld. Om den kunskap och den drivkraft som fanns här skulle ha varit afrikansk norm, eller normalläget, skulle ingenting i världen ha kunnat radera ut själva kärnan, grunden, och man skulle ha återskapat det igen. Och vad är ursprunget? Precis som Stonehenge är man inte säker:

Other theories on the origin of the ruins, among both white settlers and academics, had the common view that the original buildings were probably not made by sub-Saharan Africans.


http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Zimbabwe

Det har gått politik i det - de svarta vill så förtvivlat gärna visa nåt bra de har klarat av, och här har man nu ett par sajter där man kan visa att man inte alltid har varit förlorare. I dagens minoritetsvänliga värld ges säkert massor av stöd till den tanken, men väldigt lite stöd till de forskare som kanske är av en annan mening.

4) Nej, men det de hade i form av civilisation (medeltid) hade de fått från araberna, och senare, av oss vita. Före detta, i den antika världen, har de flesta folkslag någon gång haft en storhetstid. Det som är intressant är ju hur historien och utvecklingen sedan dess har sett ut, och hur det ser ut idag. Det är alltid samma mönster med Afrika: så länge ett överlägset folkslag är på plats kan de blomstra, men när det bärande folkslaget försvinner återgår Afrika till sitt barbariska normalläge.

Kom inte och säg att Afrika idag inte har arbetskraft, naturresurser och annat som behövs för att resa sig ur gyttjan - plus miljarder i bidrag plus enorma mänskliga resurser (vita) som är på plats och hjälper till. Årtionde efter årtionde passerar... och inget händer. Vad är det för fel på Sydafrika, enligt dig? Varför, trots de fina förutsättningarna, förfaller de år efter år?

5) Det finns forskare som inte är överens med dig:

J. D. Fage compared the number effect on the continent as a whole. David Eltis has compared the numbers to the rate of emigration from Europe during this period. In the nineteenth century alone over 50 million people left Europe for the Americas, a far higher rate than were ever taken from Africa.

http://en.wikipedia.org/wiki/African_slave_trade

Och här hittar vi också ett intressant nyckelord:

The demographic effects of the slave trade are some of the most controversial and debated issues.

Du försöker framställa detta som fastslaget och odiskutabelt, men i själva verket är det långt ifrån sanningen. Varför är det kontroversiellt? Allting som har med svarta att göra: våldtäkter, överrepresentation inom brott, IQ - allt är tydligen "kontroversiellt"... varför? Vad tror du de politiska konsekvenserna skulle vara som det faktiskt framkom att Afrika inte har lidit mer än andra? Att de inte är så speciella i sitt lidande som den politiskt korrekta berättelser ger vid handen?

6) Båtar, handelsstationer, handelsleder, vägar, vandringsleder, vattenleder... vi vita förstörde alla deras båtar, och förmågan att bygga nya? Vilka vägar är det du talar om? Någon afrikansk motsvarighet till Via Appia, byggd av afrikaner? Vandringsleder är väl ändå svåra att förstöra? Vilka vattenleder är det du talar om?

7) De svarta verkar ganska frivilligt strunta i att utbilda sig idag också - överallt där de finns, trots riktade insatser i USA och Europa. Är det inte märkligt?

8) Och det har inga andra gjort? Jag skulle vilja säga att svarta alltid har dödat och krigat, som alla andra - men de fortsätter med det idag, år 2010, lika ivrigt som alltid. Medan vi vita inte gör det.

Afrika idag är sannerligen ingen ogynnsam plats för ett folk som kan klara av att ta vara på sina tillgångar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Natural_resources_of_Africa

Absurt nog talas det om att alla dessa tillgångar är ett gissel för afrikanerna. Är det inte gulligt? Om de INTE hade haft något, då är det förklaringen till deras inkompetens. Och när de nu bor på en guldgruva av resurser så är det också fel, och ligger dem till last.

De har haft över 60 år på sig att hämta sig i sitt självstyre - men vad händer? Jämför med återhämtningen i Europa efter två världskrig och en depression, som - vilket jag har visat innan - hade föregåtts av otaliga krig, utvandringar, svälter och pester.

60 år - och de sitter på en fantastiskt rik kontinent. Är det inte något som är allvarligt fel här, tycker du? Har de inget eget ansvar? Och HUR kan Afrikas lidande förklara att svarta i USA vägrar utbilda sig, deras totala handfallenhet, deras överrepresentation inom brott och bidragsberoende?

Vad är det som hindrar dem? Hur länge kan man avsvära sig det egna ansvaret och peka på forna händelser?
Citera
2010-11-23, 11:09
  #362
Medlem
Cimmerians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rövner

1) När man finner sig själv i en bubbla som ni rasister gör så måste man fråga sig: är det jag eller resten av världen som är galen?

2) Kan det vara så att de här regeringspartierna och oppositionen som har styrt landet med hjälp av våra bästa statistiker och analytiker kanske faktiskt vet vad de snackar om?


1) Och när man är en mångkulturalist, som lever i ett samhälle där etniska enklaver växer - och därmed oroligheterna, brotten, bidragsberoendet och belastningen på samhällets gemensamma resurser, måste man kanske fråga sig: är det här så bra? Är det här verkligen så bra? Man bör också fråga sig: har den ökande otryggheten NÅGOT med massinvandringen av negrer, araber och balkanfolk att göra?

Vad svarar du?

2) Du hyser en stor tilltro till statistiker och analytiker. Är den styrande klassen ALLTID såhär perfekt? Eller har det hänt att de styrandes finfina analytiker ibland har fel och begår horribla misstag - ibland förande ett land till inbördeskrig eller bankrutt?

Och vad "snackar" de om? I ett land med alltför hög arbetslöshet, i ett land där man försiktigt talar om invandringen som ett misslyckande... är det RIMLIGT att bara fortsätta ta in fler?

Om du gör en analys att du KANSKE behöver laga ditt tag en vacker dag, säg: inom 10 år... hyr du redan idag in hantverkare som ska gå och dra och kosta pengar, eller väntar du med att hyra folk tills du behöver laga ditt tak?

Om en person hade föreslagit dig att betala för hantverkare du inte behöver för att du en dag kommer att behöva dem... skulle du ha beskrivit denne som en "bra statistiker och analytiker"?

Eller som en jävla idiot?
Citera
2010-11-23, 11:22
  #363
Medlem
ALLA är rasistiska, mer lr mindre men spela boll
Citera
2010-11-23, 11:31
  #364
Medlem
rövners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cimmerian
1) Och när man är en mångkulturalist, som lever i ett samhälle där etniska enklaver växer - och därmed oroligheterna, brotten, bidragsberoendet och belastningen på samhällets gemensamma resurser, måste man kanske fråga sig: är det här så bra? Är det här verkligen så bra? Man bör också fråga sig: har den ökande otryggheten NÅGOT med massinvandringen av negrer, araber och balkanfolk att göra?
nej eftersom brottslighet har funnits i alla tider och bland alla folkslag så är väl inte det så plausibelt.
Citat:
2) Du hyser en stor tilltro till statistiker och analytiker. Är den styrande klassen ALLTID såhär perfekt? Eller har det hänt att de styrandes finfina analytiker ibland har fel och begår horribla misstag - ibland förande ett land till inbördeskrig eller bankrutt?
jag har tjänat pengar och skapat mig en plats i samhället eftersom jag under hela min utbildning lyssnat på ekonomer och analytiker. Gör man det inte så blir man arbetslös och rasist.
Du fortsätter ju bara på samma spår med att säga "Sverige behöver inte invandrarna" och nej jag har inget intresse av att lyssna på det eftersom det är en slutsats du dragit från att du sett kriminella turkar i ditt sjaskiga förortskvarter, då väljer jag att inte lyssna på dig för jag vet att det är banala djuriska rasistiska instinkter som driver dig och inte ett värnande om vår nation.
Citera
2010-11-23, 11:39
  #365
Medlem
Cimmerians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rövner

1) nej eftersom brottslighet har funnits i alla tider och bland alla folkslag så är väl inte det så plausibelt.

2) jag har tjänat pengar och skapat mig en plats i samhället eftersom jag under hela min utbildning lyssnat på ekonomer och analytiker. Gör man det inte så blir man arbetslös och rasist.
Du fortsätter ju bara på samma spår med att säga "Sverige behöver inte invandrarna" och nej jag har inget intresse av att lyssna på det eftersom det är en slutsats du dragit från att du sett kriminella turkar i ditt sjaskiga förortskvarter, då väljer jag att inte lyssna på dig för jag vet att det är banala djuriska rasistiska instinkter som driver dig och inte ett värnande om vår nation.


Och du talar om dumhet?

1) Brottsfrekvensen spelar ingen som helst roll? 300 våldtäkter per eller 5000 våldtäkter per år? Ingen skillnad? Skit samma?

Men om vi kan konstatera att brottsligheten ökar markant som en konsekvens av invandring av araber, negrer och balkanfolk... är det inte i det läget ganska klokt, rent av intelligent, att fråga sig om det här är bra eller inte? Är du säker? Är inte motsatsen - att rycka på axlarna och säga att brott minsann alltid har funnits överallt, så skit samma - är inte DET den sanna idiotin?

Hur motiverar du en sådan syn på samhället?

2) Och det tog exakt ETT inlägg från mig till dig innan du började bli oförskämd. Är DET intelligent tycker du? Tror du verkligen att vi som skriver här är arbetslösa och lågutbildade? Och detta endast baserat på att vi ogillar invandring? Är inte DET korkat?

Du väljer att inte lyssna på mig eftersom du inte står dig i en diskussion mot mig - så enkelt är det. Då är det bättre att självrättfärdigt säga: du är dum och elak och jag vill minsann inte tala med dig! Och hur intelligent tror du att du framstår då? Är det överhuvudtaget ett intelligent sätt att föra diskussion på, tycker du?

Ja, jag har dragit slutsatsen att Sverige inte behöver invandring - i synnerhet inte av balkanfolk, negrer och araber. I synnerhet inte desssa grupper - som var de än befinner sig ställer till med problem utan att bidra ens ett jota i närheten av problemens omfattning. Jag har dragit denna slutsats JUST med hjälp av historisk kännedom och statistik.

Säg mig: du som gillar statistik och analyser: varför ignorerar du brottstatistiken och de etniska analyserna av denna?
Citera
2010-11-23, 11:46
  #366
Medlem
lanzers avatar
Haha. Tycker det är du som är en idiot TS som inte förstår en sådan självklar grej.

Förresten, så är det ju alltid de svarta som det är så synd om. Det talas aldrig om att det är dem som är rasister och begår en massa skit. Det är ju alltid så synd om dem... Snälla, skärpning!

Alla älskar inte "mörkhyade" människor. Varför är det så svårt att förstå det? Är väl inte självklart för varje kotte att alla mörka ska komma till Sverige och ändra på saker och ting. Förstår du inte då varför folk tycker illa om dem? Det är alltid problem i deras länder osv.

Tycker det är ganska uppenbart. Det var fan bättre förr. Nu är allt så fucked up, alla ska blandas hit och dit och alla är så lika mycket värda osv... Skitsnack. Så är det inte...

Om vi gör det möjligt att köpa folk. Bara som ett exempel... Vad väljer du? En blåneger eller en vit vacker kvinna? Just det! Alla är inte "lika mycket värda". Det är så man spyr när man hör det där äckliga snacket på TV och i tidningar. Vad har hänt med folket?

Vita ska bete sig som slavar och svarta bara kommer och kräver saker och ja tyvärr så svider sanningen, men de är också mästare på att förstöra och bråka och föra ett jävla väsen. Det är så det är. Om man tittar i genomsnitt.

Tycker inte man ska behöva dra paralellen "alla är naturligtvis inte det, men de flesta", vilket jag nu gjorde i alla fall. För det tycker jag är så uppenbart.

Tycker också att det är folk som du som skapar hat och rasism. Ni drar ju alla över en kam. Nu är väl förmodligen jag en feting nazist/rasist/fascist blabla när jag skrivit detta enligt många...

Jag säger bara som det är, sedan föredrar jag vita människor före svarta helt klart. Skulle aldrig kunna gifta mig med en mörkhyad person. Just för att det faller mig inte i smaken.. Är jag rasist för det? Då tänker jag fan skratta.

Jag kan säga såhär att jag har ingenting emot svarta folk som sköter sig och vill bli en del av landet jag bor i istället för att ändra på saker och ting och jag tror det är så de flesta som blir kallade rasister och liknande tänker. Sedan finns det självklart folk som är mycket mer extrema än så och tvärtom. Men "de flesta" i genomsnitt tror jag tänker så. Och tyvärr så är de flesta mörka i Sverige problem folk, aka "svartskallar", vilket enligt mig betyder idiot mörk ungefär. Menar sådana som bor i Rosengård t.ex, sådana som bombar, förstör och lever rövare...

Förstår inte att VI är så få som verkligen kan tänka och se hur det ser ut idag. Folk är ju så himla mesiga så det är obehagligt hur de "förråder" sin egen kultur, folk etc..


Så just sådana är jag emot, de som PK media och alla puckon försvarar. Det är bland det vidrigaste som existerar enligt mig. Och hör och häpna, det är oftast mörka människor som har svårt att anpassa sig och ska ändra på saker och ting... Det är sällan en vit svensk, amerikan, kanadensare, tysk, belgare, what so ever, invandrar till ett annat land och lever rövare på det sättet.

Tack för mig.
Citera
2010-11-23, 12:29
  #367
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av sunderling



Vilka smarta personer har vi sett som rasister?




http://allkindsoftime.blogg.se/images/2010/adolf-hitler_84371977.jpg
Citera
2010-11-23, 12:42
  #368
Medlem
servuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rövner
nej eftersom brottslighet har funnits i alla tider och bland alla folkslag så är väl inte det så plausibelt.
Så en invandring av tex sydafrikaner där var fjärde ung man tycker att utföra gruppvåldtäkter är kul (http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/258446.stm), kommer inte öka brottsligheten i Sverige, eftersom brottslighet förekommer överallt?

Citat:
Ursprungligen postat av rövner
Man kan ju också kolla på SDs "politik" och sen kan man fråga sig vilka idioter som kan tänkas falla för den

Det är du min herre som är en imbecill. Jag har alltid undrat vad som får er konspiratoriska rasister att gå igång. Tror ni på fullt allvar att inga utredningar görs i riksdagen? Tror ni på fullt allvar att invandringsprojektet initierats och fortföljs för att en kåt sossakärring på 70-talet ville knulla med en arab?
Merparten av invandrarna arbetar och de fyller upp hål i välfärden. Vill du ha en källa så är det bara att slå upp dagens DN:
http://www.dn.se/debatt/arbetskraftsinvandrare-stjal-inte-jobb-for-arbetslosa-1.1213791
Fram till 2025 kommer 1,6 miljoner svenskar att gå i pension. Luckor na på arbetsmarknaden blir fler, inte minst i kommuner som redan i dag har svårt att hitta arbetskraft. Med fler pensionärer krävs fler som arbetar för att upprätthålla välfärden. Samtidigt kommer behoven av vård och omsorg att öka till följd av den äldre befolkningen. Sverige står inför stora utmaningar
När man finner sig själv i en bubbla som ni rasister gör så måste man fråga sig: är det jag eller resten av världen som är galen? Kan det vara så att de här regeringspartierna och oppositionen som har styrt landet med hjälp av våra bästa statistiker och analytiker kanske faktiskt vet vad de snackar om?
Kan det vara så att SDs talesmän i riksdagen inte blir utskrattade för att de etablerade politikerna vill förstöra Sverige i en gigantisk arabbomb utan att det faktiskt är sant att de stöder invandringen precis som de stöder andra företag som är lönsamma för Sverige?
Hur Sverige skulle sett ut utan inandrarna kan vi inte säkert säga men det är i varje fall ett safe bet att säga att ett WT-avskrap som du själv hade legat på gatan utan soc-check och ätit ditt eget bajs
Den demografiska bomben är en myt för att berättiga massinvandringen din nöt. Att migrationsminister ljuger och talar gott om massinvandringen är väll ingen skräll eller hur?
http://www.unt.se/uppsala/demografisk-bomb-avfardas-som-myt-418732.aspx
Jag förstår fortfarande inte hur arbetslösa irakier och somalier är det enda som hindrar vanliga svenskar från att tvingas käka bajs. Du måste veta något jag inte vet.

Citat:
Ursprungligen postat av rövner
Nehej för att du säger det eller ditt sönderknullade våp? Vi har alltjämt en sluttande befolkningskurva, på vissa ställen i Sverige är det absolut nödvändigt med nytillkomna för att äldre svenskar ska kunna överleva. Vad du borde göra din fula bonde är att gå ner på stan och hitta en neger som du kan suga av riktig duktigt och sen ska du tacka honom för allt fint han gjort för dig.
Ditt efterblivna otacksamma nöt
Men jösses inte ens du borde vara sådär korkad. Du måste helt enkelt spela dum.
__________________
Senast redigerad av servus 2010-11-23 kl. 13:22.
Citera
2010-11-23, 12:50
  #369
Medlem
BurkHanss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rövner
................(massa dravel!)

Hur Sverige skulle sett ut utan inandrarna kan vi inte säkert säga men det är i varje fall ett safe bet att säga att ett WT-avskrap som du själv hade legat på gatan utan soc-check och ätit ditt eget bajs

Citat:
Ursprungligen postat av rövner
................(mer dravel)

Du fortsätter ju bara på samma spår med att säga "Sverige behöver inte invandrarna" och nej jag har inget intresse av att lyssna på det eftersom det är en slutsats du dragit från att du sett kriminella turkar i ditt sjaskiga förortskvarter, då väljer jag att inte lyssna på dig för jag vet att det är banala djuriska rasistiska instinkter som driver dig och inte ett värnande om vår nation.

Citat:
Ursprungligen postat av Cimmerian
Och du talar om dumhet?

1) Brottsfrekvensen spelar ingen som helst roll? 300 våldtäkter per eller 5000 våldtäkter per år? Ingen skillnad? Skit samma?

Men om vi kan konstatera att brottsligheten ökar markant som en konsekvens av invandring av araber, negrer och balkanfolk... är det inte i det läget ganska klokt, rent av intelligent, att fråga sig om det här är bra eller inte? Är du säker? Är inte motsatsen - att rycka på axlarna och säga att brott minsann alltid har funnits överallt, så skit samma - är inte DET den sanna idiotin?

Hur motiverar du en sådan syn på samhället?

2) Och det tog exakt ETT inlägg från mig till dig innan du började bli oförskämd. Är DET intelligent tycker du? Tror du verkligen att vi som skriver här är arbetslösa och lågutbildade? Och detta endast baserat på att vi ogillar invandring? Är inte DET korkat?Du väljer att inte lyssna på mig eftersom du inte står dig i en diskussion mot mig - så enkelt är det. Då är det bättre att självrättfärdigt säga: du är dum och elak och jag vill minsann inte tala med dig! Och hur intelligent tror du att du framstår då? Är det överhuvudtaget ett intelligent sätt att föra diskussion på, tycker du?

Ja, jag har dragit slutsatsen att Sverige inte behöver invandring - i synnerhet inte av balkanfolk, negrer och araber. I synnerhet inte desssa grupper - som var de än befinner sig ställer till med problem utan att bidra ens ett jota i närheten av problemens omfattning. Jag har dragit denna slutsats JUST med hjälp av historisk kännedom och statistik.

Säg mig: du som gillar statistik och analyser: varför ignorerar du brottstatistiken och de etniska analyserna av denna?

Kan inte annat än imponeras av Cimmerians briljanta och stringenta argumentering. Och visst är det trist att så fort dessa pk-tomtar, med sina ständiga "vi-behöver-så-mycket-arbetskraft-om-x-antal-år"-argument, känner sitt självpåtagna åsiktsherravälde hotat måste förfalla till den gatunivå på diskussionen som de så mödosamt krälat sig upp från. Finns otroligt många bildade ur olika läger här på Flashback, men märkligt nog haglar oförskämdheter och rena förolämpningar i en förödande majoritet mest från den sida som snackar så om tolerans, acceptans, demokrati och att vi ska vara generösa.

I mina ögon säger detta mycket mer om de personer som förordar det mångkulturella vanvett vi upplever i dagens Sverige, än de ev. övertygande argument som framförs. Men troligen är väl bristen på de senare orsaken till den beteendemässiga härdsmältan.
Citera
2010-11-23, 12:53
  #370
Medlem
servuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wheretheslimelive
Utbildningssystem och samhällsbyggnad. Hört talas om University of Sankore och det Malinesiska riket? Just det, ett universitet uppfört 1324 i Afrika. Läs på. http://en.wikipedia.org/wiki/Sankore_Madrasah
Känner du till Greater Zimbabwe? Nej, trodde inte det. http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Zimbabwe
Songhai Empire? Nähä. http://en.wikipedia.org/wiki/Songhai_Empire

Om du tror att Afrika var ett totalt efterblivet samhälle (det är en hel kontinent...) innan europeerna anlände har du fruktansvärt fel. Uppenbarligen är du TOTALT okunnig om andra civilisationer än din egen. Här, läs på, massor med enkel fakta samlad på wikipedia. http://en.wikipedia.org/wiki/Category:African_civilizations
En fluga gör ingen sommar.


Citat:
Ursprungligen postat av Wheretheslimelive
Se mitt inlägg #300 i tråden om "intelligens", eller IQ som ni rasister gillar att kalla det.

Snyggt. För att komma undan det faktum att icke-vita icke-nordasiater har mycket lägre intelligens än vita eller nordasiater så proklamerar du helt enkelt att iq inte mäter intelligens. Du säger vidare att iq är bara hur bra man är på att göra iq-test, liksom 100m sprint bara är hur bra man är på att springa 100 m snabbt.

Hade iq inte varit mått på någonting verkligt hade det inte korrelerat med olika variabler såsom inkomst, brottslighet, etc.
__________________
Senast redigerad av servus 2010-11-23 kl. 12:59.
Citera
2010-11-23, 13:00
  #371
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sunderling

Jag klassar inte alla SD-sympatisörer för rasister, många vill bara Sveriges bästa, men visst fan är de som röstar SD trögare i huvudet än vi normala människor.


Hur kan du säga att de som röstar på SD är trögare i huvudet än "ni normala" människor?
Jag tycker snarare tvärtom att det är ni "normala" som är jävligt naiva och inte ser problemet med Islam.
Är man rasist alt. trög för att man kritiserar en religion, som i detta fall är barbarisk och kvinnoförtryckande?

Tvärtom, det är sunt förnuft min vän. Ser bara hur sharia domstolar börjar ta form i Europa, det sker saker bakom ridåerna som inte är förenligt med demokrati. kvinnor faller handlöst från balkonger och hela släkten påstår att hon tog livet av sig.
Men inga jävla krafttag görs mot detta, därför är det sunt förnuft att rösta på SD för de har i alla fall stake att lyfta upp frågan.

Ni vänster människor bidrar till att 10000-tals kvinnor förtrycks i Sverige när ni öppet välkomnar denna cancersvulst till vårat samhälle. "Samtidigt" som ni slåss för att just kvinnor ska få det bättre . Så fort Islam och kvinnoförtryck dyker upp i samma mening läggs locket på. Ett jävla hyckleri!

Kan säga såhär med, att Islam är inte enbart en religion. Det är en levnadsstandard , ett politiskt system - en större organisation med flera bi-effekter.

SD 2014!! För ett demokratiskt samhälle
Citera
2010-11-23, 13:44
  #372
Medlem
Wheretheslimelives avatar
Jag bemöter några frågor bara, du ställer några frågor som är intressanta och svåra att besvara, t ex punkt 4. Mycket annat som punkt 5 är bara direkt tröttsamt. Nej, jag har inga motargument för dina påståenden om afrikansk barbarism, men du har heller inga belägg för dom annat än illa extraherad statistik och hemmasnickrad populärhistoria och det är på dig bevisbördan ligger. I punkt 6 är du direkt korkad.

Citat:
Ursprungligen postat av Cimmerian
1) Men om du hade läst och förstått vad jag skrev så inser du förstås att efter denna återhämtning kom NÄSTA våg av krig och farsoter och svält. Och nästa, och nästa - fram till WW1 och WW2, och inte fan sänktes vår IQ radikalt bara för det.

Du kan läsa länken i mitt inlägg #300 för en diskussion om IQ. Ni rasister sätter alldeles för stor tilltro till det begreppet.

Citat:
Great Zimbabwe och Songhai är ju lika udda företeelser för afrikaner som Stonehenge och andra märkligheter är för oss. De är udda inslag i en barbarisk värld.

Det där påståendet är både ovetenskapligt och illa underbyggt.

Citat:
5) Det finns forskare som inte är överens med dig:

J. D. Fage compared the number effect on the continent as a whole. David Eltis has compared the numbers to the rate of emigration from Europe during this period. In the nineteenth century alone over 50 million people left Europe for the Americas, a far higher rate than were ever taken from Africa.

Du menar att du inte ser någon skillnad på frivillig utvandring på grund av fattigdom och ofrivilligt tillfångatagande och "exporterande" samt raserande av samhällen? Helt otroligt i sådana fall.


Citat:
7) De svarta verkar ganska frivilligt strunta i att utbilda sig idag också - överallt där de finns, trots riktade insatser i USA och Europa. Är det inte märkligt?

Det här är ju också fruktansvärt korkat och fördomsfullt, osant och ointelligent. Det finns naturligtvis skolväsende, i princip allmän skolgång, i även så fattiga länder som Tanzania, det finns vetenskap, det finns forskare, det finns universitet. Jag har själv på plats studerat det tanzaniska skolväsendet, så... kan du inte bara hålla tyst om sådant du inte vet något om?

Citat:
8) Och det har inga andra gjort? Jag skulle vilja säga att svarta alltid har dödat och krigat, som alla andra - men de fortsätter med det idag, år 2010, lika ivrigt som alltid. Medan vi vita inte gör det.

Det här var det i särklass dummaste du har skrivit. Du räknar inte USA till de vita va?


Citat:
Vad är det som hindrar dem? Hur länge kan man avsvära sig det egna ansvaret och peka på forna händelser?


Inte så länge till, som du kan se om du studerar många afrikanska länder har de hög tillväxt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in