Citat:
Ursprungligen postat av
Steff83
Ja. Typ. Kan man väl säga. Näset består ju av flera bostadsområden som alla andra primärområden/stadsdelar. Och Åkered är ett av dom då. Just i detta fallet så tycker jag att Åkered känns som en egen stadsdel, och det är ju upp till var och en att tycka med. Men det verkar inte finns något självständigt administrativt begrepp för det. Vet inte hur det var förr i tiden. Kan ha funnits andra indelningar innan SDN kom till. Därifrån kan områden som Åkered ha ärvt sin till synes självständiga identitet.
Nu har jag inte koll på basområdena alls..men jag antar att Åkered består flera basområden som utgör Åkered då. Samma med alla liknade bostadsområden.
Okej tack, men Näset är såpass så stort att det tillhör flera områden? För om vi kollar på närliggande områden som Fiskebäck och Önnered så består ju inte dom av underområden. Eller Påvelund kanske tillhör Fiskebäck föresten? Men det finns inget underområde till Önnered?
I Tynnered finns det ju dock ganska många underområden, men Tynnered är ju ganska stort.