2011-11-12, 22:37
  #445
Medlem
JellyJansens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Income
Så man kan bara bli medveten? Jag trodde det fanns ett till steg, som man kan nå genom att trippa eller genom meditation.

Nu satte du verkligen fingret på pudelns kärna. Så länge du tror att det finns ett steg till, lika länge kommer även egot att finnas. Den enda näringen för egot är att tro att det finns något att göra. När du drar undan den näringen så kommer inte egot längre kunna existera.

Problemet nu är att det inte är så jävla lätt att sluta tro att det finns ett steg till. Det man kan göra är att göra det man tror på fullt ut, tills det att man inte längre tror att det leder till något. Så om du tror att meditation leder någonstans, ja meditera då, meditera så mycket du bara kan. Till sist kommer du då att komma till ett läge då du ger upp meditationen för att du inte tror på det längre.
Citera
2011-11-13, 13:53
  #446
Medlem
InTheFleshs avatar
Tack Ubbe Cykelkedja för Bruce Lipton videon på Youtube (http://www.youtube.com/watch?v=VYYXq1Ox4sk). Mycket intressant.
Citera
2011-11-13, 14:56
  #447
Medlem
Chrysoss avatar
Snackar vi om tråden som en f.d. moderator startade? Om inte, någon som vet vilken jag menar? Jag har letat röven av mig i veckor utan att hitta den, den var sjukt intressant, dock minns jag inte om den låg i filosofi eller psykologi.
Citera
2011-11-13, 15:05
  #448
Medlem
Incomes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chrysos
Snackar vi om tråden som en f.d. moderator startade? Om inte, någon som vet vilken jag menar? Jag har letat röven av mig i veckor utan att hitta den, den var sjukt intressant, dock minns jag inte om den låg i filosofi eller psykologi.
Nej jag tror TS menar tråden som användaren "Agder" skapade, som blev raderad av någon mod av okänd anledning.
Citera
2012-03-01, 14:37
  #449
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Income
Låter som att psykopati kan botas genom egodöd, är detta ett faktum inom psykiatrin? Behandlar man psykopater genom egodöd?

Egodöd kallas psykos inom psykiatrin.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Psykos

För att vara ärlig så är det ett väldigt träffsäkert vis att beskriva det här som vi vadar omkring i, med egodöd. Jag gillar dock inte när förespråkare talar om det som att det är någon slags nyckel till något "annat - Bättre" .. Har tänkt mycket på egodöd men kommer ingenvart. Kan i NUET bryta en barriär, men när man brytit en barriär kommer en till, och en till, och en till. Att vara "fri" finns inte. Du kommer alltid ha gäster i ditt huvud. Tills dagen du dör, då vet jag faktiskt inte vad som händer med dig.
Citera
2012-03-02, 01:04
  #450
Medlem
InTheFleshs avatar
Hur vet du att ingen är "fri"?
Citera
2012-03-03, 15:32
  #451
Medlem
Ubbe Cykelkedjas avatar
Såg att inlägget med Lipton var mycket uppskattat. Kan därför rekommendera denna mer ingående föreläsning som Lipton håller om "The Biology of Perception" (7 delar).

http://www.youtube.com/view_play_lis...F36E4F42048E00

Denna efterföljs av Rob Williams "Psychology of change" (8 delar).

http://www.youtube.com/watch?v=OhXaA4FXa48

Mycket sevärda. Kan då även rekommendera den lite mer spirituellt inriktade Kymatica, som knyter igen säcken. Passar även på att upprepa att Jiddu Krishnamurti är något man mer än gärna kan spendera några timmar på youtube att lyssna på, om man inte har tid att läsa hans böcker.

http://www.youtube.com/watch?v=MkbvJFEQgJU
__________________
Senast redigerad av Ubbe Cykelkedja 2012-03-03 kl. 15:35.
Citera
2012-03-06, 20:19
  #452
Medlem
Strattons avatar
Jag gillar krishnamurti skarpt. Han är äkta på ett sätt som varken Lipton eller den andra kille du postade är. Lipton var helt klart intressant att kolla på, men tyvärr är jag mycket skeptisk till hans teorier. Med det är alltid bra med någon som rör om i grytan.
Citera
2012-05-13, 21:02
  #453
Medlem
JellyJansens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av avishaman
Egodöd kallas psykos inom psykiatrin.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Psykos

För att vara ärlig så är det ett väldigt träffsäkert vis att beskriva det här som vi vadar omkring i, med egodöd. Jag gillar dock inte när förespråkare talar om det som att det är någon slags nyckel till något "annat - Bättre" .. Har tänkt mycket på egodöd men kommer ingenvart. Kan i NUET bryta en barriär, men när man brytit en barriär kommer en till, och en till, och en till. Att vara "fri" finns inte. Du kommer alltid ha gäster i ditt huvud. Tills dagen du dör, då vet jag faktiskt inte vad som händer med dig.

Egodöd och psykos är verkligen inte samma sak. Snarare är psykos den totala motsatsen.

Egodöd är att vakna. Psykos är att somna in djupare och drömma i drömmen där man drömmer att man drömmer, typ.
Citera
2012-05-14, 03:25
  #454
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JellyJansen
Egodöd och psykos är verkligen inte samma sak. Snarare är psykos den totala motsatsen.

Egodöd är att vakna. Psykos är att somna in djupare och drömma i drömmen där man drömmer att man drömmer, typ.

Vakna ur vadå? Är du möjligtvis en anhängare till Zeitgeist? Vakna ur det kalla greppet bankerna har om oss? Vakna ur piskan som pengarna har oss förslavade under?
Citera
2012-05-14, 03:28
  #455
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av InTheFlesh
Hur vet du att ingen är "fri"?

Att det alltid finns gränser. Gränser som du själv och andra sätter för att våran tillvaro ska vara trygg att leva i.
Citera
2012-05-14, 04:06
  #456
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Odhag
Att vara någonting är egots sätt att skilja dig ur mängden eller motsatt, att sälla dig till massan. Även om man som person ställer sig utanför alla roller så bildar man en roll via detta.

När du ger dig själv frågan "vem är jag?" så kommer ditt intellekt att försöka svara på den frågan och via egots förträfflighet skapa en roll åt dig. Denna fråga är alltid ett gissel och dömd att ge dig ett svar som kommer orsaka lidande.

Först när du inte är intresserad av den frågan, när du inte längre nödgas ställa den till dig själv, när den blir fullkomligt överflödig, kan du se varje person, varje ögonblick och varje sekund så som den är - utan denna konstruktion som redan förutbestämt vad du ska tycka, tänka och förhålla dig. Du blir så att säga fri från egot, för faktum är det att du inte behöver vara någon överhuvudtaget.

När jag nu skriver detta, och om du visualiserar hur det skulle kännas att inte vara någon, då kommer du med all säkerhet känna ett visst mått av obehag, kanske förstår du inte ens hur det ska gå till. Det är ditt ego som försöker förstå en logik den omöjligen kan förstå; att inte spela en roll, att inte sträva efter en falsk identitet. Därav obehaget. Om du tar bort allt världsligt och som i formens värld identifierar dig - ditt jobb, dina vänner, din familj, dina intressen, dina tankekonstruktioner, din historia, din potentiella framtid, allt utom just nu - den personen är du innerst inne, den som inte identifierar sig med den fysiska världen och låter sig duperas.

Men det är ingen fara. Begrunda denna reaktion lite försiktigt , den reaktion som egot avger när du hotar med tillintetgörelse av det. Du kommer kanske upptäcka lite av det vi pratar om härinne.



Citat:
Ursprungligen postat av Odhag
Att försöka kontrollera egot är en oerhörd motsättning i sig eftersom det inbegriper motstånd och ställningstagande. Säg "varsågod" eller "aja baja" till egot, eller varför inte försöka ignorera det, och det är i praktiken som att lägga till eller ta bort lera från en lerfigur. Även om du tar bort allt så kommer skiten du tar bort att bli en ny fysisk form i sig. Det är därför människor som tar avstånd från egot och dömer det; bland annat genom att bli eremiter eller leva utanför kollektivet; bildar en ny identitet via detta. De skapar regler för denna identitet, principer och tankekonstruktioner som de sedermera följer. Det är därför goda människor, religiösa och ideologiska gestalter, löper stor risk att bli blinda och de ädla frön som satte allt i rullning blir sedermera det omvända.

Att iaktta egot, dvs att vara vaken och utan att döma, är det som gäller. Att föra ut det i - som Tolle uttrycker det så fint - i medvetenhetens ljus.

Det bästa är, att när man står i "medvetenhetens ljus" och iakktar som lilla eckhart när han sitter där och fnissar. Så flyttar dessa inre personer ut i verkligheten. Jag ska försöka förklara.

Jag sitter här i min säng, och så iakktar jag mina tankar och är så där "mindfull". Ser dom, och accepterar dom. Jag lägger sedan märke till saker och ting omkring mig. Jag ser på skärmen, på de bokstäver du skriver. Du som jag citerat här alltså. Och vad är det jag ser?

Du skriver något som lika gärna hade kunnat vara något som mitt ego sa. "Du måste göra det här först, DÅ, blir allt så här" osv.

Så vad gör man?

Klipper sig och skaffar ett jobb. Eller så gör man inte det. Man kanske flyttar hem till morsans källare. Eller så kanske man väljer ett liv som uteliggare.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in