Citat:
Ursprungligen postat av
MrSkargard
Den här tråden är ett gigantiskt skämt. Samma tramsiga teorier upprepas hela tiden utan att någon tråddeltagare lyckas lägga fram konkreta bevis och/eller nyheter. Dessutom är det i stort sett samma personer som skriver här varje dag och flera av dessa är antingen troll eller psykiskt sjuka. För den som vill gräva i fallet Palme på allvar så är den här tråden uppenbarligen helt värdelös.
Jag är nog mest av allt frågande till varför sådana som du alls deltar och skriver i tråden. Det är visserligen inget nytt fenomen att sådana som företräder åsikter som hamnar på andra sidan skalan mot OP:s position (och då det begav sig troligen varit aktiva i publikationer som Contra) är överrepresenterade i tråden. Samma politiska hemvist idag som numera några av våra Palmehatande poliser satt sina bopålar. Gemensamt är att ni samtidigt som ni bearbetar debatten med trams också försöker förminska den.
Det här liknar väldigt mycket den urgamla underrättelsemetodiken som kallas smutsning. Tyvärr har det ytterst sällan fungerat och ju oftare man kör taktiken desto inneffektivare blir den.
Vi som är seriösa och alla som gått igenom tråden lite grand vet exakt vilka de oförtröttliga trollen i tråden, med sina ständigt muterande ståndpunkter och sin "knappologi" är och att dessa aktiverar sig och försöker leda diskussionen bort varje gång det hettat till i det mediala flödet.
Men du behöver inte oroa dig för att mordet inte skall bli löst eller frukta att något annat än ditt och några aktiva sabotörers eget deltagande blir "ett gigantiskt skämt".
Idag framstår det mycket klart vilka som aktivt drivit desinformation i utredningen och medialt och att dessa är identiska med de som på olika sätt befunnit sig organiserat kring mordplatsen (eller sympatiserar med dem) med förnekanden och kryptiska förklaringar och i viss utsträckning också inom utredningen. Att detta fortgår via Donald Forsberg, Hylin och artiklarna i Filter som påstår sig ha information inifrån den oskyldiga Barbrogruppen (som inte existerar och aldrig har existerat som det beskrivs) gör inte detta mindre tydligt. Motivet har de också tillhandahållit själva då deras hat och deras mytiska slutsatser kring OPs politik och hans person gör att de mer än 30 år efter mordet inte kan hejda sig när de vill berätta vilken landsförrädare OP var med variationer kring vem som faktiskt mördade OP som spänner från teorier om CP via PKK och Sovjeteiska underrättelsetjänsten som offrade sin egen toppagent fram till nuvarande teori om Skandiamannen.
Nyckeln (inte direkt raketvetenskap) är identifiering av personerna som driver detta, deras egna motivbilder och vilka som fanns närvarande och är föklaringar till bland annat WT iakttagelserna och de konstigheter som finns med knarkspans poliser. Namnen är inte okända. Återstår enbart för oss och framför allt PU att knäcka det så att det räcker till åtal eller åtminstone ett klar och tydlig beskrivning av förloppet och inbalndade i detalj. Det sistnämnda är ostoppbart. Med andra ord borde man om man var det minsta kloka kapitulera och berätta sanningen istället för att lägga så stor kraft på sådant som blir så patetiska dagsländor i försöker att avleda uppmärksamheten.