Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2017-11-12, 20:54
  #87949
Medlem
Det verkar ha varit en del schismer internt i SAP angående ubåtsfrågan, bland annat Bodström och Sverker Åström hade tvekande inställning.


Citerat från:
https://theutenberg.wordpress.com/14-2/

"När man t ex läser ÖB:s (Lennart Ljung) tilläggsrapport den 9 november 1981 (tillägg till hans rapport den 4 november) om U 137-kränkningen blir det fullständigt obegripligt att någon ens seriöst kan föreslå att U 137:s intrång kunde vara en ”olycksalig felnavigering”. Icke! Återigen, avsaknad av kunskap och frånvaron av detaljer bygger upp en mytbildning som fortplantar sig och till slut uppfattas som ”den obestridliga sanningen” (sid 50-51 i Dagbok från UD).

Vi som läste dessa hemliga ÖB-rapporter när det begav sig 1981 (U 137) respektive 1982/1983 (Hårsfjärden) var tvungna att reagera på det som landets ansvarige Överbefälhavare rapporterade till regeringen samt agera på grundval av detta. Ingen annan kunde ha någon annan konsoliderad uppfattning än landets ÖB, som satt på de enda och verkliga resurserna att utreda detta. Det är en gåta hur förre utrikesministern Bodström kunde ha sin uppfattning klar i samma minut 1982 som händelserna inträffar i Hårsfjärden att det a) inte var några ubåtar och b) det i varje fall inte var sovjetiska ubåtar. Hade han själv dykt ner i Hårsfjärdens böljor och förvissat sig om detta?

Vad grundade han sin ”sekundsnabba” uppfattning på i oktober 1982, då han dessutom var alldeles nytillträdd som utrikesminister med starkt begränsade kunskaper i utrikes- och säkerhetspolitik? För att inte tala om tekniska kunskaper om ”ubåtar och sådant”! Hade utrikesministern en bredvidstående teknisk utredningsapparat som vi övriga tjänstemän på UD inte kände till? Den enda instans som i oktober 1982 hade kapacitet och förmåga att undersöka och begripa sig på den typ av bevis som kom fram var landets ÖB och de militära myndigheterna. Vem eljest hade den tekniska kapaciteten och kunskapen att motsäga ÖB:s utlåtanden och slutsatser?

När statsminister Palme överlämnar den av mig författade protestnoten den 26 april 1983 kl 15.15-16.00 till Sovjetunionens ambassadör Pankin poängterar han i samtalet med Pankin just detta, nämligen att han till fullo litar på den av ÖB och sedermera av Sven Anderssons Ubåtsskyddskommission fastställa slutsatsen att det var sovjetiska ubåtar som befunnit sig i Hårsfjärden (Dagbok från UD sid 198-199). Bodströms idé på mötet hos Palme på

Statsrådsberedningen söndagen den 24 april 1983 – där jag var närvarande och då protestnotens slutliga innehåll fastställdes (Dagbok från UD sid 189-195) – att regeringen kunde ”ta en paus på några veckor och s a s fundera på saken” – avfärdades av Palme med att ”regeringen måste agera mindre än en halvtimme efter rapportens publicering” (alltså Ubåtsskyddskommissionens rapport den 26 april 1983) och till Sovjetunionen avlämna en skarp protestnot (Dagbok från UD sid 190, noten).

Det fanns alltså en ”falang” redan ”från sekund ett” i ”Hårsfjärdendramat” som av rent politiska skäl, eller skall man säga vänsterideologiska skäl, eller sovjetpolitiska skäl, ville förhindra, försvaga och underminera Sven Anderssons Ubåtsskyddskommissions dramatiska slutsatser att det var Sovjet som på nytt hade kränkt svensk inre vatten (alltså efter U 137 år 1981). En stark protest avvek enligt denna falangs mening från det traditionella sättet som Sverige brukade uppträda på gentemot Sovjetunionen – alltså med undfallenhet och ”stryka medhårs”.

Vad som alltså dyker upp här är den ”traditionella Undénska undfallenhetspolitiken” mot Sovjetunionen, där den tämligen hårt formulerade protestnoten avviker från det ”svenska traditionella uppförandemönstret mot Sovjet”. Med på mötet hos Palme söndagen den 24 april 1983 var även Sverker Åström, som var bland dem som starkt förfäktade denna uppfattning. Han ville ”mildra protestnotens skrivningar”. I dessa ”politiska konstellationer” stod, kan man säga, statsminister Palme ”till höger” och understödde faktiskt ”mina hårdare formuleringar” i protestnoten (Dagbok från UD sid 189).
Citera
2017-11-12, 21:00
  #87950
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Det är bara en teori, men jag undrar om inte boboslacke var med i någon av Barbros grupper, men har lite svårt att förlika sig med Ortmarks bild av verksamheten:

Ja du är duktig att skapa illusioner av grandios karaktär från nästan ingenting. Dra den om alla symboliska tolkningar du gjort genom åren kring MOP.

Du hade passat som hand i handske med Sagnell. Precis din typ var de. VG mfl hade också passat in. Dessvärre hade du aldrig aldrig platsat i en verklig underrättelseverksamhet även om du trott dig se infiltratörer både här och där..

Som vanligt när argumenten tryter gäller foliehattens generalargument : Personargumentation i avsaknad av sakargumentation.

Vad är jag.... vi tar lite från historiken i tråden. Säpokramare, knarkare misstänkt själv för att ha deltagit i mordet, betald desinformatör... etc etc.
Citera
2017-11-12, 21:02
  #87951
Medlem
hehehos avatar
Gerald Bull är en intressant person som byggde kanoner åt Saddam, och som blev avrättad av Mossad i Bryssel 1990.
Här är en halvt OT/ytlig dokumentär om hans mord diskuterat av bla ex Mossad-gubbe. Sevärd och ger lite upplysning om hur ett mord i främmande land av kontroversiell person går till.
https://www.youtube.com/watch?v=A7gZLXh-I8Y

Intressant diskussion om hur Mossad alltid dödar med kaliber 22.
__________________
Senast redigerad av heheho 2017-11-12 kl. 21:10.
Citera
2017-11-12, 21:04
  #87952
Medlem
Den här personen som Leif Ljungqvist ser, står söderut på Sveavägen, och springer mot Kungsgatan strax efter mordet:
http://www.itdemokrati.nu/page36j.html
Blad 180(från mitten) & 181
Han är troligtvis den person som stoppar Söderströms polisbil på Kungsgatan, stämmer bra med tiderna.
Men varför överlämnar han sig inte till polisen och berättar vad han har sett?

Tiderna stämmer bra med när Söderström kom fram till MP, 23.23.10.
Stämmer även bra med Egon Enocksson tidsberättelse.
__________________
Senast redigerad av sovvandring 2017-11-12 kl. 21:14.
Citera
2017-11-12, 21:04
  #87953
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sumer
Det verkar ha varit en del schismer internt i SAP angående ubåtsfrågan, bland annat Bodström och Sverker Åström hade tvekande inställning.


Citerat från:
https://theutenberg.wordpress.com/14-2/


Ja var hör Theutenberg hemma egentligen? Ibland påstår han sig ha OP:s förtroende ibland är han sur för att bli utelämnad och ibland stöder han ideer om Sovjeteiska kollaboratörer i maktens centrum.
Citera
2017-11-12, 21:17
  #87954
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av heheho
Gerald Bull är en intressant person som byggde kanoner åt Saddam, och som blev avrättad av Mossad i Bryssel 1990.
Här är en halvt OT/ytlig dokumentär om hans mord diskuterat av bla ex Mossad-gubbe. Sevärd och ger lite upplysning om hur ett mord i främmande land av kontroversiell person går till.
https://www.youtube.com/watch?v=A7gZLXh-I8Y

Intressant diskussion om hur Mossad alltid dödar med kaliber 22.

Jo de är uppfinningsrika och varierar sina metoder efter situationen men blir också avslöjade titt som tätt och det är känt att de gillar 22an använd på liknande sätt som VG avrättades. Eftersom kulan deformeras nästan omöjlig att spåra till bevis t ex. Lillehammer är ett annat exempel.
Citera
2017-11-12, 21:22
  #87955
Medlem
PeoFallmos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boboslacke
Bra fråga! Det andas ju lite oro att man skall bli sittande med svartepetter på hand. Om nu OF talar sanning. Jag tror dock att han är mycket medveten om vad han säger till Jallai.

I "Inuti labyrinten" framgår att P-G Vinge svär SÄPO fri från åsiktsregistreringen. Han hävdar att det är SAP som ligger bakom den genom vad som kallas "sossarnas egen säkerhetspolis" SAPO. Br Poutiainen ondgör sig en hel del över detta påstående.
Men, är det möjligt då att Vinge talar sanning?

De som avslöjades med åsiktsregistrering, Elmer, Paues, Ekberg och Isacsson var militärer och inte poliser.

Kan det som Vinge kallar SAPO, vara en sammanblandning med vad man kan kalla Stay Behind?
Citera
2017-11-12, 21:25
  #87956
Medlem
Nå vad anser tråden?
Är Ihesos Barbrogrupp med ett tiotal frilansare från 60 talet samma som det OF beskriver från 86 20 år senare eller är det troligare att det är en annan typ av grupp som skyddats med blå duster kring sin närvaro av personer högt upp i maktens korridorer (t ex av Palmes "säkerhetschef")?

Hade Sagnells falang inom FRO utvecklats från illustra Blomqvistare till de hemligaste och mest gömda vi har haft... eller är det en dålig skröna för att dölja sanningen.
Citera
2017-11-12, 21:29
  #87957
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PeoFallmo
I "Inuti labyrinten" framgår att P-G Vinge svär SÄPO fri från åsiktsregistreringen. Han hävdar att det är SAP som ligger bakom den genom vad som kallas "sossarnas egen säkerhetspolis" SAPO. Br Poutiainen ondgör sig en hel del över detta påstående.
Men, är det möjligt då att Vinge talar sanning?

De som avslöjades med åsiktsregistrering, Elmer, Paues, Ekberg och Isacsson var militärer och inte poliser.

Kan det som Vinge kallar SAPO, vara en sammanblandning med vad man kan kalla Stay Behind?

Sapo var i huvudsak det sk arbetsplatsnätverket som svartlistade de i facket (och partiets "trotskister") framför allt som inte följde rätt linje. Där finns lokala politiker och fackföreningsfolk med i det SAPO. Elmer ondgjorde sig till Palme över nedläggningen av denna del av IB vid ett antal tillfällen och ryktet sade att det levde som ett nätverk bland krigsplacerade S-politiker som gick kurser med Paues och Elmer.
__________________
Senast redigerad av boboslacke 2017-11-12 kl. 21:36.
Citera
2017-11-12, 21:39
  #87958
Medlem
FurirRevaers avatar
Har sett en uppgift om en bilist, Christer K eller vittne E, som möter en springande person i böjen Malmskillnadsgatan-Döbelnsgatan . Vittnet är på väg söderut och möter en person på väg på Döbelnsgatan. Jag har dock inte hittat något protokoll eller vad vittnet säger mer utförligt. Något du sett någonstans?
Citat:
Ursprungligen postat av PeoFallmo
Självklart kan det vara så.

Jag är av uppfattningen att GM har support igenom dådet.

Men, för mig är det säkerställt att GM sprang norrut, hade inte kontakt med någon innan denne vek Döbelnsgatan vid Johannesplan.

Den man YN ser är sen i sammanhanget, kommer inte in på DBs gata förrän en stund efter det att GM tagit in på Döbelnsgatan.

Den YN ser kan vara en support som lägger villospår, men, kan även vara vem som helst.

Som jag ser det kommer mannen YN ser antingen ur en närliggande port eller Malmskillnadsgatan söderifrån.

Vad gäller HH är min åsikt som Gunnar Walls, HHs första prioritet var inte att hitta sanningen, utan en "lösning" som var det bästa för Sverige sett ur ett realpolitiskt perspektiv.
Citera
2017-11-12, 22:05
  #87959
Medlem
FurirRevaers avatar
SAPO är också något av en ordlek. Det liknar naturligtvis SÄPO men är också den interna förkortningen för arbetsplatsombud, APO. I det här fallet Socialdemokraternas ArbetsPlatsOmbud dvs SAPO. Arbetsplatsombuden sysslade naturligtvis med vanliga politiska saker och företrädde partiet på arbetsplatsen. Men de användes också i åsiktsregistreringen.
Citat:
Ursprungligen postat av PeoFallmo
I "Inuti labyrinten" framgår att P-G Vinge svär SÄPO fri från åsiktsregistreringen. Han hävdar att det är SAP som ligger bakom den genom vad som kallas "sossarnas egen säkerhetspolis" SAPO. Br Poutiainen ondgör sig en hel del över detta påstående.
Men, är det möjligt då att Vinge talar sanning?

De som avslöjades med åsiktsregistrering, Elmer, Paues, Ekberg och Isacsson var militärer och inte poliser.

Kan det som Vinge kallar SAPO, vara en sammanblandning med vad man kan kalla Stay Behind?
Citera
2017-11-12, 22:08
  #87960
Medlem
PeoFallmos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FurirRevaer
Har sett en uppgift om en bilist, Christer K eller vittne E, som möter en springande person i böjen Malmskillnadsgatan-Döbelnsgatan . Vittnet är på väg söderut och möter en person på väg på Döbelnsgatan. Jag har dock inte hittat något protokoll eller vad vittnet säger mer utförligt. Något du sett någonstans?

Nej. Det jag kan säga är att detta händer inom en mycket kort tidsperiod där alla variabler måste rymmas. Det gör de uppgifter jag fått, men denna händelse nämns inte där.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in