Citat:
Ursprungligen postat av
andersaanderssona
Visst är det intressant. Inte minst för att det aldrig utretts och att det helt saknas transparens. Och att Ingvar i sina memoarer helt utelämnade svaren på våra frågor. Liksom att han reducerade mordet på Palme till ett antal bisatser i sina memoarer.
Hans beröringsskräck inför frågan är uppenbar. Liksom hans stödjande av CP som gärningsman som en utväg. Det är uppenbart att han hade stöttat alla förklaringar till mordet. Så länge det inte rörde sig om den fruktade sanningen.
Borgnäs redovisade i boken Nationens Intresse att hans agerande i Palmemordet var detsamma som angående U-båtarna och Estonia. En uppenbar motvilja mot förutsättningslösa utredningar. Och att inga omvärderingar efter att nya fakta kommit i dager kan ske. Lagt kort gäller in absurdum med medias stöd.
Ja, jag tror du har helt rätt här.
Ingvar Carlsson ville inte befatta sig med Palmemordet annat än för att undvika att obehagliga sanningar kom upp till ytan. Ett klassiskt flyktbeteende med andra ord.
Eller - om man så vill - ett klassiskt maktfullkomligt beteende. Han ville undvika den stora skandal som han anade fanns i botten av mordkomplotten.
En annan högt uppsatt politiker som kommit väldigt billigt undan i Palmeutredningen är faktiskt
Carl Bildt. Vad kände han till, vad vet han? Han bör i de kretsar han rörde sig ha fått höra både det ena och det andra om folk som avskydde Palme och ville döda honom. Men han tiger som muren. Det gör för övrigt även
Ulf Adelsohn som i en tv-intervju med Borgnäs inte ville kommentera "Palmehatet" överhuvudtaget. Även Adelsohn borde ha hört saker i sitt nätverk.
Var det förresten inte någon industriledare som berättade efter mordet att han redan innan mordet fått veta att det fanns planer på att mörda Palme? Har det utretts närmare?
När det går politik i en mordutredning, oavsett vänster eller höger, kan vi utgå ifrån att ingen sanning kommer fram så länge de inblandade lever.
Men tiden går. Vi kanske står inför möjligheten att få veta en mängd saker om Palmemordet inom några år.
Nye åklagaren
Krister Petersson antydde väl det när han besökte Leif GW i Veckans brott? GW skrockade förtjust.
Nya tider komma och gamla tider dö.