Citat:
Ursprungligen postat av
mvagrippa
Nils Sköld var inte en dissident, det var Bror Steffenson, Per Rudberg med flera som var dissidenterna. Det var deras klick som ville skapa en nyordning, föra oss närmare NATO. Sköld försökte upprätthålla ordningen, ett alliansfritt Sverige och en försvarspolitisk linje som byggde på en reell hotbild och inte en uppskruvad.
Att en Arméchef motsätter sig ett stort och dyrt Flygvapenprojekt, som snarare hade sysselsättningsgraden och industrins väl och ve för ögonen än försvarsförmåga är inte underligt.
Att en Arméchef som för att behålla en stor arméorganisation tvingas se hur kvalitén på förbanden sjunker samtidigt ska vara helt såld på ett väldigt dyrt försvarsprojekt som på bekostnad av den egna vapengrenen gynnar en redan gynnad vapengren.
Den Arméchefen har inte sina prioriteringar klara.
Jag avsåg inte att recensera Skölds agerande (om du uppfattade det på det sättet) utan ville bara påpeka att han mig veterligt var den enda i militärledningen från den tiden som öppet ifrågasatte om Sovjet systematiskt kränkte Svenska farvatten. Sköld antydde också starkt att u-båtarna i Hårsfjärden kom från Nato.
Men när vi ändå diskuterar u-båtar och olika lojaliteter mellan högre tjänstemän så kan det vara värt att påpeka att nestorn i underrättelsetjänsten, den gamle SSI-chefen Bengt Wallroth, bakom kulisserna tycks ha opponerat sig mot slutsatsen att det var sovjetiska båtar vi fick besök av. 1987 pekade försvarsstaben ut Sovjet för att systematiskt ha kränkt svenska farvatten. Försvarsdepartementet tillsatte en utredning under ledning av just Wallroth, som vid den tiden var chef för departementets internationella avdelning och med Jan Eliasson och Hans Dahlgren som övriga medlemmar. Gruppen var kritisk till försvarsstabens slutsatser och konkluderade att man inte med någon säkerhet kunde peka ut någon stat som ansvarig. En konsekvens av detta blev att regeringen valde att inte peka ut Sovjet.
Wallroth gjorde sedan på 90-talet ett nytt inhopp i en ny u-båtskommission, där man återigen kom fram till att man inte kunde peka ut Sovjet. (Historien finns beskriven i Tunanders Under Ytan)
Det är ju litet anmärkningsvärt med tanke på att Wallroth vid tiden för Hårsfjärden var stf försvarsstabschef - Steffenson var som bekant den ordinarie försvarsstabschefen.