Citat:
Ursprungligen postat av portnoy
Hon var förmodligen packad.
Märkligt att av alla 22 vittnen är det 1 eller möjligen 2 som påstår sig sett mynningsflamma.
Tyvär måste jag säga att efter lyssnat på de flesta vittnesförhören kommer man till den slutsatsen att det inte till 100 % går att avskriva CP.
Inte för att jag tror att det är han men de vittnen som stöder CP, är ytterligt svaga och ej tillförlitliga.
Samma gäller de nyckelvittnen som åklagaren stöder sig på.
Att CP blev frikänd beror på usla åklagare samt en mycket mycket skicklig försvarsadvokat, Liljeros.
All form av teknisk bevisning saknas mot Petterson samt det har inte gått att binda Petterson till mordplatsen.
Möjligen kan man binda Petterson till området vid den aktuella tidpunkten men då måste man tro på vittnet Roine som är en nergången pundare.
Jag tror CP var i området men är oskyldig.
Han ljög från början eftersom han trodde han skulle åka dit oskyldig och håller fast vid sin story.
Polisen har uppenbarligen gjort allt för att vaska fram uppgifter som stöder Petterson som GM men har inte lyckats bättre än vad som är fallet.
Bara det i sig talar emot Petterson som gärningsman.
Skandiamannen är nog det största frågetecknet som jag ser det.
I vart fall som delorsak till Partiets mörkläggning från första början.