Citat:
Ursprungligen postat av
HermanSerman
Hur går dina tankar?
Jag skulle tro att Alme har funderat över att AB var på väg bort när polis LL fick hans uppgifter, formuleringen "på väg i riktning mot Kungsgatan. Hon sprang ifatt honom och frågade om han hade sett något. Det hade han gjort men han hade inte velat bli inblandad..//"
Det är en andrahandsuppgift, polis JL skriver vad på polis LL berättat, det är ju säkert korrekt återgivet men hade det inte blivit ännu mer korrekt om LL själv skrivit någonting? Jaja. Självklart måste man fundera lite över varför AB var på väg bort när polisen kom (det var tredje polisfordonet, men de tre andra poliserna som fanns på plats då syntes inte till, upptagna med annat i sina bilar. Så man kan säga att LLs fordon var de första som aktivt sökte vittnen vid tillfället).
LL fick förklaringen av AB var på väg bort/inte ville uppge sitt vittnesmål/inte ville bli inblandad "för att han var berusad".
Funderingarna är alltså: är det en trolig förklaring, man är rädd att hamna i fyllecell, ja kanske? Är det kanske mer sannolikt att man inte vill bli inblandad för att man tycker hela situationen är obehaglig, chocken, plikten som medborgare att vittna när man sett en händelse på 5 meters avstånd glöms bort i chocktillståndet? Eller är det ytterligare en av många indicier på att tre (eller fyra) personer från Bofors var några av många som blev lurade till korsningen? Man kan fundera mycket efter varje förhör man läser, många frågor med många alternativa svar.