Citat:
Ursprungligen postat av
Ksenia74
Om det nu är SE-spåret man jobbar med så kanske han inte var ensam i dådet han har kanske haft medhjälpare och då kan man åtala men int SE om det var han som avfyrade skotten .
Det är bara Filter som odlar SE-spåret och tolkar som fan läser bibeln. Klart som fan att KP och hans medarbetare blir tvugna att följa upp när han skriver publikt även om det snabbt avfört och inte tillhör det intressanta avsnittet man jobbar med.
Det hålls förhör men det han kommer med är inget konkret och denne avslöjar inte hur han fått uppgifterna som visar sig tunna där andra förhör inte styrker något konkret av det som påstås utan motsäger sambanden. Vapnen i fråga som det tipsas om 32 år senare kräver en förklaring kring varför man väntat 32 år.
Så här behandlas varje tips. Man gör kontroller och förhör. Sak samma kring Stocklassas "teorier" som är mest misstankar från uppgiftslämnaren och inte substantiellt.
Det här sättet att hantera olika uppgifter har väldigt lite att göra med de avsnitt man jobbar aktivt med. Där vet vi att man hållit nya förhör varvid man säkerligen ställt andra frågor än tidigare förhör. Man har varit ute efter iakttagelser som inte ställts frågor om förut. Kanske har man kartlagt rörelser av oidentifierade wt och slutlett att vittnet skulle kunna ha gjort iakttagelser där.
De nya förhören handlar alldeles säkert inte om att leta tolkningar av enstaka intryck.
Vi kan alltså tämligen säkert veta att SE och en del andra tips av samma dignitet inte är det uppslag man tror på och försöker få till åtal.
Indirekt bekräftar han det i bisatser.