Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-02-25, 15:45
  #123925
Medlem
TheTricksters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av brajzilla
så du menar att han skulle springa upp för dom jävla trapporna och göra hela den rundan på 11min, en fet 52åring? och om han nu hade gjort det du beskriver skulle han stå och hyperventilera vid mordplatsen när han kommit tillbaka känns inte speciellt troligt....

Det kan ju röra sig om 800-1000 meter. Det är inte orimligt. Han kan slå av på takten på slutet.
Citera
2020-02-25, 15:51
  #123926
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cherryfive
Är det aldrig nån som har försökt gräva fram namnet på de ansvariga för närradiosändningen? Borgnäs
t ex. Jag tänker mig dom som rabiata ungmoderater men det vore intressant med några namn.
Någon?
Har ingen aning och inga belägg men Ulf Kristersson var det första namn jag kom att tänka på
Citera
2020-02-25, 15:51
  #123927
Medlem
brajzillas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheTrickster
Det kan ju röra sig om 800-1000 meter. Det är inte orimligt. Han kan slå av på takten på slutet.

aha ok nu vet jag inte vilken väg du pratar om! men den vägen någon i tråden sa var styrkt är: tunnelgatan, luntmakargatan, david bagares, döbelnsgatan, tvärsöver kyrkogården till tegnergatan sen sveavägen låter lite längre kan man tycka...?
__________________
Senast redigerad av brajzilla 2020-02-25 kl. 15:54.
Citera
2020-02-25, 15:53
  #123928
Medlem
brajzillas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Fet? Du har bara sett hans ansikte antar jag

och hans feta stora ölmage med! han ser knappast slank/atletisk ut.
Citera
2020-02-25, 15:55
  #123929
Medlem
TheTricksters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av brajzilla
aha ok nu vet jag inte vilken väg du pratar om men den vägen någon som någon i tråden sa var styrkt är: tunnelgatan, luntmakargatan, david bagares, döbelnsgatan, tvärsöver kyrkogården till tegnergatan sen sveavägen låter lite längre kan man tycka...?

Det är nog långt ifrån styrkt hur en hypotetisk SE som gärningsman skulle springa, men en rimlig bedömning är att han hinner med dessa saker, att komma tillbaka till mordplatsen, lyssna och ta in vad som pågår, och sedan bege sig till Skandia igen runt 23.40.
Citera
2020-02-25, 16:00
  #123930
Medlem
I-van-Toers avatar
Här tänkte jag förklara min tes angående Christian Dalsgaard (CD) och Thomas Ekesäter (TE) och kommissariebil 1520 närmare. Take it or leave it. På länken nedan, efter alla efterforskningar jag gjort så befinner sig ovannämnda exakt här när LJ kommer upp för Tunnelgatans trappor. Upp betyder att att LJ står med båda benen på Malmskillnadsgatan.

EXAKT HÄR, plus minus någon meter.
https://www.google.se/maps/place/Regeringsgatan,+Stockholm/@59.3371699,18.0673855,3a,75y,3.95h,86.04t/data=!3m6!1e1!3m4!1s4RlgADgF36nfXSFQ_s6OYA!2e0!7i1 6384!8i8192!4m5!3m4!1s0x465f9d5da8cd9235:0x6028b61 4d7272df1!8m2!3d59.3353251!4d18.0676792

Vid exakt samma tidpunkt så har GM försvunnit runt hörnet sett från David Bagares gata och in på just Regeringsgatan. Det är folktomt och man tar tillfället i akt. CD har då snabbt gått ur på passagerarsidan och öppnat bagageluckan på Volvon och låtit GM hoppa ner i den, stängt den och hoppat in i bilen och sagt åt TE att svänga vänster in på David Bagares gata. Folk måste förstå att när bil 1520 står där den står och när allt är gjort så kan ju bilen även åka rakt fram. Finns ingenting som hindrar den från att göra det. Men eftersom båda två är så pass intelligenta så spelar de med i spelet för att sedan kunna säga att hela deras agerande utgick ifrån att genskjuta en möjlig GM vid trapporna, för CD har vägrat en direkt order från Söderström på Sveavägen att åka dit direkt. I länken nedan ser ni det enda materialet med CD som finns. Han ljuger från början till slut dock på ett sådant sätt att det inte går att motbevisa. Vänstersvängen in på David Bagares gata är deras försvar och det håller faktiskt på det sättet att det blir ord mot ord. De är inga idioter. Istället för att sätta GM i säkerhet så kör de upp med honom mot trapporna. Däremot gör de missen att inte stoppa LJ direkt. Samt givetvis att polisen, sen efter de har vänt, får åka mot enkelriktat men det är inte heller en norm att göra det. Man bryter inte trafikregler om man inte måste. Det är ju Djurfeldts försvar när han skulle flytta sin privata bil (piket 3230-incidenten) Speciellt inte där och om bilen officiellt ska ta sig så fort som möjligt till Sveavägen. Då tar man Malmskillnadsgatan ner.

Problemet är LJ som de inte stoppade honom på vägen upp. Hur i helvete kunde de ta ett beslut och veta att LJ inte är en möjlig GM? Det är så hjärnan fungerar i pressade situationer. För ett par sekunder sedan så har de satt GM i säkerhet i bagageluckan och då reagerar de som de gör med LJ när de åker förbi utan att stoppa honom. De har just där och då tankarna på något annat. Det slår dock CD och TE först efter någon minut att de ju är poliser och måste agera på ett visst sätt. Det är då det slår dem att de måste prata med LJ annars blir det ju konstigt...

Sen finns också tidsaspekten. Kommissariebil 1520 kan omöjligt befinna sig där den gör om man ska gå efter information från polisens växel. De är där för tidigt eller så är CD/TE Nostradamus. Den enda möjligheten för dem att vara där de är om de har någon form av annan kommunikationsutrustning, typ WT, och fått ordern att vara precis där de är via den och den radiotrafiken är ju inte officiell. Det är därför hela den här charaden har lyckats vara olöst och kommer att förbli det. Folk har redan löst hur och vart GM försvann, men det går inte att bevisa det.

Varför bagageluckan på 1520? Tänk själva. Det är ingen adress, det är ingen fysisk permanent plats man kan spåra upp. Utrymmet går inte att binda till någon. Glöm alla portar, garage och Strateg Protector. Det är lika idiotiskt att hävda att man skulle riskera att låta GM slinka in där som att CA mördade Palme med sin egen revolver eller att SE gjorde detsamma vid sin arbetsplats.

Allt som finns angående 1520 och CD. Jag har länkat till exakt tidpunkt i klippet. Pågår i ca 16 minuter.

Palmemordet, Polisspåren
https://www.youtube.com/watch?v=525XSRTntKU&t=18m12s

Nu förhåller det sig så här via mina egna efterforskningar. Att det än idag bor människor på den där delen av Regeringsgatan där 1520 stannade till och som bodde där den 28 februari 1986. En boende har t o m velat blir hörd på måndagen efter mordet men har ignorerats av PU under alla år. Samma person idag är till åren men säger precis det jag skrivit ovan. Det finns en till boende som sett samma sak och även denne är till åren. Denne vill dock inte prata med PU. Så mitt råd till KP är att prata med den förste. Jag vet att KP inte gjort det. Det är därför jag vet att att KP inte är helt ärligt. De exakta adresserna är inte svåra att klura ut. OK om han har GM och anstiftare men det finns vittnen till hur det gick till när GM försvann.
__________________
Senast redigerad av I-van-Toer 2020-02-25 kl. 16:04.
Citera
2020-02-25, 16:03
  #123931
Medlem
brajzillas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheTrickster
Det är nog långt ifrån styrkt hur en hypotetisk SE som gärningsman skulle springa, men en rimlig bedömning är att han hinner med dessa saker, att komma tillbaka till mordplatsen, lyssna och ta in vad som pågår, och sedan bege sig till Skandia igen runt 23.40.

ok någon som vet vad syftet med att gå tillbaka till arbetet efter att varit på mordplatsen skulle vara? berätta för kollegorna och skapa nått sorts irrationellt halvalibi?
Citera
2020-02-25, 16:12
  #123932
Medlem
Jarvsofakss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av brajzilla
och hans feta stora ölmage med! han ser knappast slank/atletisk ut.

Han har ett plufsigt ansikte, kanske pga för mycket alkohol.
Fet och stor ölmage är dock än överdrift.

https://asset-images.b17g.net/api/v2/img/5e4d4aede4b0d11c7891ec0f-1582123758797-.jpg
Citera
2020-02-25, 16:14
  #123933
Medlem
Basfaktas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av junk
Jag tycker SE är knepigt att han verkar isåfall kommit tillbaka på mordplatsen, om SE är inblandad så undrar jag om han bara var medhjälpare i det hela och vapenhandlaren gjorde jobbet.

Om nu inte hela SE förehavanden kan ses på ett nytt sätt och i en annan tidslinje.

Ja, jag håller med dig. SE-idén är för mig konstig/krystad. Visst var karln märklig på många sätt, men mördare? Jag tycker inte det är trovärdigt.

Däremot kan det, som du säger, vara så att han hade utsetts till nån slags medhjälpare. Oklart med vad. Eller så var han faktiskt bara ett vittne som sökte uppmärksamhet precis som exfrun berättade.
Citera
2020-02-25, 16:17
  #123934
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Här tänkte jag förklara min tes angående Christian Dalsgaard (CD) och Thomas Ekesäter (TE) och kommissariebil 1520 närmare. Take it or leave it. På länken nedan, efter alla efterforskningar jag gjort så befinner sig ovannämnda exakt här när LJ kommer upp för Tunnelgatans trappor. Upp betyder att att LJ står med båda benen på Malmskillnadsgatan.

EXAKT HÄR, plus minus någon meter.
https://www.google.se/maps/place/Regeringsgatan,+Stockholm/@59.3371699,18.0673855,3a,75y,3.95h,86.04t/data=!3m6!1e1!3m4!1s4RlgADgF36nfXSFQ_s6OYA!2e0!7i1 6384!8i8192!4m5!3m4!1s0x465f9d5da8cd9235:0x6028b61 4d7272df1!8m2!3d59.3353251!4d18.0676792

Vid exakt samma tidpunkt så har GM försvunnit runt hörnet sett från David Bagares gata och in på just Regeringsgatan. Det är folktomt och man tar tillfället i akt. CD har då snabbt gått ur på passagerarsidan och öppnat bagageluckan på Volvon och låtit GM hoppa ner i den, stängt den och hoppat in i bilen och sagt åt TE att svänga vänster in på David Bagares gata. Folk måste förstå att när bil 1520 står där den står och när allt är gjort så kan ju bilen även åka rakt fram. Finns ingenting som hindrar den från att göra det. Men eftersom båda två är så pass intelligenta så spelar de med i spelet för att sedan kunna säga att hela deras agerande utgick ifrån att genskjuta en möjlig GM vid trapporna, för CD har vägrat en direkt order från Söderström på Sveavägen att åka dit direkt. I länken nedan ser ni det enda materialet med CD som finns. Han ljuger från början till slut dock på ett sådant sätt att det inte går att motbevisa. Vänstersvängen in på David Bagares gata är deras försvar och det håller faktiskt på det sättet att det blir ord mot ord. De är inga idioter. Istället för att sätta GM i säkerhet så kör de upp med honom mot trapporna. Däremot gör de missen att inte stoppa LJ direkt. Samt givetvis att polisen, sen efter de har vänt, får åka mot enkelriktat men det är inte heller en norm att göra det. Man bryter inte trafikregler om man inte måste. Det är ju Djurfeldts försvar när han skulle flytta sin privata bil (piket 3230-incidenten) Speciellt inte där och om bilen officiellt ska ta sig så fort som möjligt till Sveavägen. Då tar man Malmskillnadsgatan ner.

Problemet är LJ som de inte stoppade honom på vägen upp. Hur i helvete kunde de ta ett beslut och veta att LJ inte är en möjlig GM? Det är så hjärnan fungerar i pressade situationer. För ett par sekunder sedan så har de satt GM i säkerhet i bagageluckan och då reagerar de som de gör med LJ när de åker förbi utan att stoppa honom. De har just där och då tankarna på något annat. Det slår dock CD och TE först efter någon minut att de ju är poliser och måste agera på ett visst sätt. Det är då det slår dem att de måste prata med LJ annars blir det ju konstigt...

Sen finns också tidsaspekten. Kommissariebil 1520 kan omöjligt befinna sig där den gör om man ska gå efter information från polisens växel. De är där för tidigt eller så är CD/TE Nostradamus. Den enda möjligheten för dem att vara där de är om de har någon form av annan kommunikationsutrustning, typ WT, och fått ordern att vara precis där de är via den och den radiotrafiken är ju inte officiell. Det är därför hela den här charaden har lyckats vara olöst och kommer att förbli det. Folk har redan löst hur och vart GM försvann, men det går inte att bevisa det.

Varför bagageluckan på 1520? Tänk själva. Det är ingen adress, det är ingen fysisk permanent plats man kan spåra upp. Utrymmet går inte att binda till någon. Glöm alla portar, garage och Strateg Protector. Det är lika idiotiskt att hävda att man skulle riskera att låta GM slinka in där som att CA mördade Palme med sin egen revolver eller att SE gjorde detsamma vid sin arbetsplats.

Allt som finns angående 1520 och CD. Jag har länkat till exakt tidpunkt i klippet. Pågår i ca 16 minuter.

Palmemordet, Polisspåren
https://www.youtube.com/watch?v=525XSRTntKU&t=18m12s

Nu förhåller det sig så här via mina egna efterforskningar. Att det än idag bor människor på den där delen av Regeringsgatan där 1520 stannade till och som bodde där den 28 februari 1986. En boende har t o m velat blir hörd på måndagen efter mordet men har ignorerats av PU under alla år. Samma person idag är till åren men säger precis det jag skrivit ovan. Det finns en till boende som sett samma sak och även denne är till åren. Denne vill dock inte prata med PU. Så mitt råd till KP är att prata med den förste. Jag vet att KP inte gjort det. Det är därför jag vet att att KP inte är helt ärligt. De exakta adresserna är inte svåra att klura ut. OK om han har GM och anstiftare men det finns vittnen till hur det gick till när GM försvann.

Ok, så du har på nåt sätt lyckats få tag på två vittnen. Ingen av dessa had pratat med PU eller media, de har bara pratat med dig...

Att planera att en mördare ska gömma sig i bagagen på en polisbil är ju idiotisk. Ett vittne och hela mordet är löst.

Vad får du ut av att ljuga så här? Känns det bra i magen? Skärp dig
Citera
2020-02-25, 16:23
  #123935
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Basfakta
Ja, jag tror samma som du. OP märker GM och blir orolig/besvärad. Men mer hinner inte hända förrän skotten smäller. Kan GM ha sagt "Palme" eller "Mr Palme" för att försäkra sig om att han sköt mot rätt offer?

Jag menar alltså i sista skedet.

Rörande händelser på västra trottoaren och övergången till östra sidan säger väl LP att hon tyckte sig märka att OP verkade orolig över nåt.

Ja, man vill ju så gärna få klarhet i detta.
Det kommer från ett förhör med LP från 1993 som heter T116-L

”När dom passerat Sveavägen och Lisbeth Palme ville att dom skulle titta i skyltfönstret till butiken Sari så uppfattade hon att Olof Palme dröjde något. Efteråt har Lisbeth Palme spekulerat i om han märkt att de var förföljda.

Konstigt att hon inte sagt något om det tidigare.

Detta fick Åsgård och Olsson att spinna vidare genom att skriva:

23.17. ”Paret Palme dröjer sig kvar vid SARI-butikens skyltfönster på Olof Palmes initiativ.”

En väldigt konstig slutsats om detta förhör med Lisbeths spekulation är det enda underlaget.

Det var ju hon som ville kolla kläder och de stannade högst tio sekunder.
__________________
Senast redigerad av MacMackay 2020-02-25 kl. 16:28.
Citera
2020-02-25, 16:33
  #123936
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Hur jag vet det jag vet kanske du kanske fråga på ett snällare sätt. Det är idioter som du som omöjliggjort en lösning så här länge. Ni är tusentals i den här tråden genom åren. Det finns folk som sett händelser som du inte ens kan drömma om.

Ljuga? Är du dum i huvudet på riktigt? Varför ska jag ljuga, vad vinner jag på det? Dra åt helvete.

Till KP. Du vet exakt vilka två personer jag pratar om på Regeringsgatan. Jag vet att du inte har hört den som vill bli hörd. Gör det.

Du började spåna om polisbil 15:20 för två dagar sen och säger då att mördaren skulle kunna ligga gömd i bagagen. Du lyfter detta som en snilleblixt.

Två dagar senare har du inte bara grävt upp ett vittne, du har TVÅ.

Men du kan ha rätt, om mördaren öppnade bagagen själv och hoppade in när polisen stannar och säger åt honom hoppa in. Smart av poliserna.
__________________
Senast redigerad av enough-is-enough 2020-02-25 kl. 16:44.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in