Flashback bygger pepparkakshus!
2017-11-22, 00:21
  #5833
Medlem
Vilka jäkla rattar på skådespelerskan i det historiska inslaget ikväll! Hade lätt U2:at henna om jag jobbade på SVT.
Citera
2017-11-22, 10:14
  #5834
Medlem
brianmolkos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KamratBlue
De tittar i en tidning med en massa kvinnor som uppger att de blivit sextrackade, varför inte då efterfråga det motsatta för att vara objektiva? Eller kanske hur många kvinnor som gjort snabb karriär sängvägen?

Kul när GW tog prov för DNA på blodstänk och sen passade på att klia sig på huvudet mer eller mindre med provet innan han stoppade det i ett provrör.

Får hoppas att teknikerna inte hanterar en brottsplats som GW. Bara innan de startat hade han ju dessutom kört runt med handskarna i både huvud, hår och glasögon.


För att män skulle se det som en merit att bli ofredade av vilken kvinna som helst
Citera
2017-11-28, 16:55
  #5835
Medlem
Readyfreddies avatar
Dagens meny.
Citat:
Del 7 av 10. Leif GW Persson följer upp skottlossningen mot en polismans bostad i Västerås och mordet på Anders Kalin i Kallhäll som vi tog upp förra veckan. 2013 mördades 54-årige Alex Kaplan i sitt gatukök i Angered. Två gärningsmän sågs springa från platsen men ingen har kunnat dömas för mordet. Vittnet till händelsen, synskadade Inge, och Alex Kaplans änka Yasmin deltar i programmet. Myndigheterna räknar med att det finns några hundra ensamkommande gatubarn i Stockholms city som uppehåller sig här illegalt och begår brott. Camilla Kvartoft följde med några poliser en kväll på stan. I kvällens historiska fall går vi tillbaka till 1988 när en man gick in på länsstyrelsen i Gävle och sköt flera personer.
Citera
2017-11-28, 21:25
  #5836
Medlem
Nu pratar de om ensamkommande barn igen. Jag har själv sett dem vid Medis och de är inga barn.
Citera
2017-11-28, 21:29
  #5837
Medlem
Varför tar inte Fridolin hand om de där "barnen" så de slipper gå omkring och röka ner sig hela dagarna.
Citera
2017-11-28, 21:34
  #5838
Medlem
Enmansdemos avatar
Varför ska polisen hantera dom, grip alla papperslösa förebyggande, hur fan har ens marockaner kommit hit som inte sökt asyl ens
Citera
2017-11-28, 22:10
  #5839
Avstängd
konstapels avatar
Inspelningen från plattan måste ha varit gjord på en vardag för går man förbi där på helgerna så kryllar det med tonvis av allehanda skräpfolk.
Citera
2017-11-28, 22:20
  #5840
Medlem
Det fanns tydligen lätt kränkta araber/muslimer redan 1988 Med dödlig utgång Sorgesam historia, sedan har det bara exploderat.
Citera
2017-11-29, 17:48
  #5841
Medlem
Slottsherres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bohonos
Nu pratar de om ensamkommande barn igen. Jag har själv sett dem vid Medis och de är inga barn.

Som GW sa: "En del är verkligen barn, andra inte".
Citera
2017-11-30, 12:20
  #5842
Medlem
Big Bosss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av konstapel
Inspelningen från plattan måste ha varit gjord på en vardag för går man förbi där på helgerna så kryllar det med tonvis av allehanda skräpfolk.

Såg nyss inslaget, skräpfolk är väl det minsta man kalla dessa.

Varför är det så svårt att ta in alla dessa och skicka ut dom? Polisen vet ju t.om vilka det är men låter dom mer eller mindre hållas.

Jävla Sverige.
__________________
Senast redigerad av Big Boss 2017-11-30 kl. 12:22.
Citera
2017-12-05, 21:27
  #5843
Medlem
Någon som vet vad GW menar gällande skotten mot en polismans villa?
Citera
2017-12-05, 21:32
  #5844
Medlem
sunrays avatar
Alltså Tovas mördare vilket jävla as.
Bara hoppas han får vad han förtjänar i fängelset.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in