Citat:
Ursprungligen postat av zyltburk
Vilken preliminär befattning har du? Jägare? Vad hade du för resultat på antagningsprövningen? Har ni haft några lediga kvällar? Varför hoppar folk av, är det för jobbigt eller trivs de bara inte?
Preliminär befattning som jägarbefäl, men det säger inget egentligen. Befälen tittar lite extra noga på oss, men alla får bråka om platserna efter GMU. Alla får testa på rollen som logementschef/gruppbefäl. Det handlar om att visa upp egenskaper och det psykologen har att gå på under antagningsprövningen är inte mycket utan endast till för att sålla/placera.
Jag fick: 8 I-prov, 7 Styrka, 8 Cykel, 8 Psyk/8 Lämp, Godkänt jägartest samt Tjänstbarhet A.
Vi har fått sluta 7 som tidigast (igår), annars har det varit 06:00 - 21:00/22:00 alla dagar.
Det är en jävla omställning att påbörja sin GMU gentemot det civila livet. Du har ingen fritid längre, allt går på tid (oftast precis så att du hinner om allt klaffar medans du stressar som fan), det är fysiskt krävande (jag anser mig inte själv som speciellt bra tränad) men det är jobbigast för psyket i och med omställningen (de rippade personerna har motivationsproblem, trots att de lätt klarar av alla fysövningar). Allt ska vara inrättat på plutponsnivå, det räcker alltså inte att gruppen rättar in sina saker EXAKT likadant, utan hela plutonen ska SE och HA sin utrustning EXAKT likadant, annars blir det skit.
Ni som har tänkt göra GMU och får en kallellse, tänk över varför ni gör detta och ta med er det när ni rycker in. Det är JÄVLIGT svårt att ta sig igenom denna utbildning (utifrån vad jag själv fått uppleva under denna korta tid) utan mål eller motivation. Det är inte enbart folk med dålig fys som slutat utan även folk med bra fys. Många förskönar det militära livet och jag tänker inte gå in på det, då jag själv inte är soldat och har nästan hela GMU kvar. Det man måste komma ihåg är dock att detta är en grundutbildning till för att drilla oss, kolla om vi pallar stress, att jobba med lite sömn, kunna passa tider, funka i grupp, kunna gå rätt, hantera vapen etc etc. Det är alltså the most basic of all stuff.
Snacket om att GMU ser exakt likadant överallt är också BS. Det finns strikta utbildningsplaner etc som ska följas och som man måste uppnå som rekryt. Men det går att genomföra GMU med "modifikationer" som de så snällt kallar det för.