Citat:
Ursprungligen postat av Jokerswe
På vilka grunder har du rätten att kalla mig rasist?
Vad i det jag skrev är rasistiskt? Bäste man för jobbet? Det är inget konstigt eller?
Du är helt blåst.
Ok, här kommer en liten utläggning. Ta inte illa upp, vill bara delge dig ett par tankar baserade på vad du skrivit hittills.
Det du skrev, "De rekryterar invandrare som knappt är hälften så kvalificerad som jag är", lät ganska rasistiskt. Det må inte ha varit menat som något rasistiskt, men det gav intryck av att du tror att invandrare särbehandlas och att du har problem med detta. Själva ordet invandrare fick en negativ klang i ditt påstående.
Det faktum att du tar åt dig och direkt reagerar med aggression okvädningsord (att kalla någon för helt blåst) bidrar inte direkt till att måla upp en bättre bild av dig.
Hela din attityd, ditt sätt att uttrycka dig ("dags att kliva ner från din höga häst" etc) stärker bara ytterligare mina misstankar om att det var helt rätt av försvarsmakten att inte ta in dig för vidare tester.
Vad vet du om hur kvalificerade folk är i jämförelse med dig, invandrare som svenskar? Vad är det som får dig att tro att försvarsmakten plockar in vem fan som helst bara de är invandrare? Visst, de säger att de gärna ser att kvinnor och folk från olika kulturer söker. Men Det har ju att göra med att det har sina fördelar för organisationen som sådan att bli mer jämställd och kulturellt berikad. Varför skulle kvinnor och invandrare ha fördel på grund av det? Uttagningen sker ju på samma sätt, kraven är desamma för samtliga individuella sökande (även om det inte ställs riktigt samma fysiska krav på kvinnor av naturliga orsaker). Jag tror verkligen inte att de tagit in en massa okvalificerade invandrare, att du däremot gör det tyder i mina ögon på ont om acceptans, osunda värderingar och felinformation från dina kompisar och bekanta (som kanske själva är rasister, om de nu har åsikter om invandrare i försvarsmakten). De invandrare som antagits har nog bedömts lika noga som alla andra, de har bedömts vara kvalificerade. Så du ska inte känna att Försvarsmakten tagit in en massa okvalificerade invandrare istället för dig, de har valt att ta in kvalificerade individer istället för dig och skiter blankt i var folk kommer ifrån. Du borde göra detsamma
Angående kvalifikationer så utgår du dessutom från att de egenskaper du besitter är de mest värdefulla vilket därför borde göra dig till toppkandidat. Det låter för det första lite skrytigt i mina ögon, och för det andra så är det såhär: Försvarsmakten är en helt enorm organisation, och den behöver anställda av alla de slag för att fungera. De letar inte bara efter starka, smarta och snabba människor som kan springa runt i skogen och vara rambo, utan det finns massor av olika typer av anställningar och därmed massor av olika typer av kvalifikationer. Om försvarsmakten tagit in någon som dina kompisar anser inte är kvalificerad så är det antagligen för att de har sett något som dina kompisar inte har och för att de sett att de saker som kanske inte är helt perfekta med just denna individen för tillfället men som kan arbetas med och förbättras och att det är värt att göra det.
Som ett exempel kan jag nämna en tjej som min kusin (som är specialistofficer nere i afghanistan för tillfället) berättat om. När hon påbörjade GMU:n så var hon inte ens såpass stark rent fysiskt att hon klarade av att ladda sitt vapen på "normalt" sätt. Hon var helt enkelt för svag i nyporna för att göra mantelrörelse och fick till en början improvisera fram en annan lösning där hon höll vapnet på ett annat sätt för att kunna dra med sin starkaste arm. Försvarsmakten ansåg tydligen att hon var kvalificerad eftersom de tagit in henne, men hur kvalificerad är en soldat som inte ens kan ladda sitt vapen? Jo, ju längre tiden gick blev hon såklart starkare och klarade i sinom tid av både mantelrörelse och andra mer fysiskt krävande påfrestningar galant. Så även om hon från början var rent ut sagt olämplig i vissa avseenden såg försvarsmakten att hon hade andra talanger som var attraktiva för dem och att de förmågor hon inte besatt till 100% vid ansökningstillfället gick att jobba med och förbättra. Så allt är inte svart eller vitt, lämpligt eller olämpligt etc. Vissa kvaliteter är grundkrav, vissa kan man arbeta fram under utbildningen. Försvarsmakten gjorde antagligen bedömningen att du saknade något som utbildningen inte skulle ge dig, vilket är varför de ber dig söka igen vid ett senare tillfälle när du kanske hunnit skaffa dig dessa egenskaper på egen hand.
Men för att svara lite mer på din egentliga fråga så skulle jag säga att går man inte ens vidare från rekryttestet så måste försvaret ha sett tecken på någon allvarlig brist hos dig. Och det bevisar ju bara att fysisk form, defektfrihet (inga allergier, bra syn etc), bra betyg och hög stresstålighet inte är det viktigaste, om nu allt det du sagt om dig själv stämmer. Skulle kunna vara din ålder och därmed din mognadsgrad de sett som otillräcklig om du svarat verkligt fel på någon fråga, men det vet jag inget om så jag låter orsaken förbliva osagd. Jag bara spekulerar. Men ja, det känns sm sagt som att de måste hittat någonting för att diska dig direkt. De flesta som inte svarar allvarligt fel på något eller som av diverse anledningar anses direkt olämpliga bör rimligtvis testas då de utgör potentiella kandidater till utbildningen.
Återigen, det här är bara spekulationer och teorier från min sida. Hoppas att du inte tar illa upp då detta inte är min mening, försöker bara f dig att förstå varför din attityd får folk att anta att du är rasist etc...

Jag tycker att du ska söka igen om ett år eller två, hoppa ner från din häst vare sig den är hög eller låg och försöka mogna lite som person. Mognad, tolerans, vidsynthet och acceptans är egenskaper som försvarsmakten värderar högt, och samtliga bör komma till dig med lite mer erfarenhet. Lycka till i framtiden, är du så kvalificerad som du säger så kommer försvarsmakten vilja ha dig om d bara får rätt på dina värderingar!