Citat:
Ursprungligen postat av
Eldibalo
Okej skulle du kunna visa det algebraiskt?
Såhär?
C*(1,1,1,......,1) = (t,t,t,......,t)
t*(1,1,1,........,1)=(t,t,t,.......,t)
Måste inte vektorn med alla ettor, vara en vektor med n element?
Men finns det flera metoder att lösa uppgiften på , än det här tricket?
Tror inte jag hade lyckats komma på det här tricket...
Du har koll på hur matrismultiplikation fungerar, eller hur? Multiplicerar du en matris med en kolumnvektor så blir resultatet skalärprodukten av respektive rad i matrisen med kolumnvektorn.
Här har du alltså C =
c₁₁ c₁₂ c₁₃ ...
...
När du multiplicerar detta med vektorn (x₁ x₂ x₃ ...) så blir resultatet c₁₁x₁ + c₁₂x₂ + c₁₃x₃ + ... och eftersom alla element i x är 1 så blir detta helt enkelt summan av rad 1 i C, och summan av alla element på varje rad blir ju t. Därför blir C*x vektorn (t, t, t, ...) som är n element lång. Trivialt får du även (t, t, t, ...) om du multiplicerar t med (1, 1, 1, ...).
Det som ger ledtråden att man ska använda vektorn (1, 1, 1, ...) är just att det enda vi vet om matrisen C är att summan av respektive rad blir ett och samma värde. Eftersom man åstadkommer just summan av respektive rad med vektorn (1, 1, 1, ...) så använder man den och då ser man att den är en egenvektor motsvarande egenvärdet t.
Jag kan inte se något annat sätt att lösa den här uppgiften på.