Citat:
Ursprungligen postat av
gatitoo
Hej! Sitter fast med en uppgift jag måste svara på för att kunna regga mig på tenta, och tänkte kolla om det är nån som skulle kunna hjälpa till.
Frågan är följande:
(π är pi)
Låt f vara en funktion från Q till R definierad enligt f(a)=sin(πa).
Låt funktionen g:Z+→Q definieras av g(a)=9a/4.
Låt h vara den sammansatta funktionen av g och f, det vill säga h(a)=f(g(a)).
a) Bestäm h(3), h(4) och h(5).
b) Bestäm h:s definitionsmängd och målmängd. Motivera ditt svar.
c) Beskriv värdemängden för fuktionen h explicit. Det räcker inte att ange definitionen. Motivera ditt svar.
d) Ange om funktionen h är injektiv. Motivera ditt svar.
e) Ange om funktionen h är surjektiv. Motivera ditt svar.
Är jätte tacksam för all hjäp

Exakt samma uppgift fast med lite andra siffror har blivit postad i tråden säkert 20+ gånger de senaste två åren.
Men för att ge ett fullständigt svar som jag kan hänvisa till i fortsättningen.
a)
f:Q->R
a-->sin(πa).
g:Z+->Q
a-->9a/4
Den sammansatta funktionen h blir då h(a)=f(g(a))=sin(9πa/4)
Beräkna nu h(3), h(4) och h(5)
b)
https://en.wikipedia.org/wiki/Function_composition denna artikeln förklarar det bra enligt mig. Men eftersom h är en sammansatt funktion av f(g(a)) så har den g:s defintionsmängd och f:s målmängd.
c)Vad kommer värdemängden då att bli? I ditt fall kommer den sammansatta funktionen h mappa ett a i Z+ till f(g(a)) i R.
Tänk på att värdemängden inte kommer bli intervallet [-1,1] eftersom din defintionsmängd är begränsad till Z+. Beräkna h(n) för några värden på n. Exempelvis 1-13 ,efter ett tag kommer du märka ett mönster och kommer kunna bestämma värdemängden explicit.
d) En funktion är injektiv om f(a)=f(b) --> a=b
Kan du hitta något f(a)=f(b) sådant att a≠b. Isåfall är funktionen inte injektiv.
Alternativt
är periodiska funktioner injektiva?
e)
En funktion är surjektiv om målmängd=värdemängd. Är det så i ditt fall?