Citat:
Ursprungligen postat av KalleKofot
Smakar därefter också, jag har helt slutat köpa ost för det är förjävla dyrt med märkerna jag vill ha och jag totalvägrar köpa snikost som smakar fötter.
Bara lagra den så smakar den alldeles utmärkt, till och med riktigt bra.
Har alltid par ostar i kylen som ligger till sig och tas fram vid behov.
Sen dom där arla ostarna smakar dom så jävla mycket tycker du?
Citat:
Ursprungligen postat av dePaul
Tyvärr framlever inte alla människor sina liv i våra storstäder och därmed har tillgång till Netto. Att priset på en enda ostsort är förmånlig betyder inte att prisbilden som sådan är det också.
Visst fasen är osten löjligt dyr. Den är visserligen inte helt billig i de andra EU-länderna men deras påslag är inte lika våldsamt höga som i vårt land. Jag undrar vilka girigbukar i kedjan mellan producenten och konsumenten som gör de riktigt stora vinsterna?
~Paul~
Visst är ost dyrt kan inte säga nått om.
Speciellt om man tar ostar med lite fart/smak i.
Dock tycker jag denna gouda är förvånansvärts bra för denna otroligt billiga peng.
Så jag köper par såna när dom kör sina driver, är la varannan månad eller så.
Och sen lagrar dom.
Sambon såg jätte konstig ut första gången jag hade lagrat en sådan ost ho trodde det var den var en "vanlig" gouda.
Funderar på om priset kan påverkas att vi dricker såpass mycket mjölk i detta land, och att då blir en liten "brist" på mjölk.
Och detta då tar upp priset ett snäpp.