Tjena,
Nu är det så att jag ligger ganska dåligt till och har inga möjligheter att betala alla räkningar väldigt snart. Jag har pluggat under en kortare tid och läste bara enstaka kurser och avbröt de andra. Nu sitter jag här med lägenhet, elräkningar, mobilräkningar, matutgifter som jag snart inte kan betala.
Jag har snart använt upp mina få sparade pengar jag hade och sitter inne med 4 000kr just nu. Att flytta hem kommer inte på fråga, skulle inte klara av att bo hemma (inget fel på föräldrarna, men vill ha ett eget nu och skulle inte kunna ställa om mig), dessutom vill jag inte förlora denna lägenhet då jag skall börja på Volvo till sommaren.
Jag har inte jobbat något, förutom sommarjobb. Får ingenting från CSN och är inte inskriven på arbetsförmedlingen ännu. Men kan jag ansöka om försörjningsstöd? Har jag rätt till det i min situation?
Problemet är att jag måste klara mig 6 månader och det finns ju ingen möjlighet att jag gör det med 4000kr.
Ska jag ringa dit och boka ett möte, eller är chansen stor att jag inte får något? Är 20 år för övrigt och har ingen A-kassa.