Okej, så nu har Storbritannien beviljat flyktingstatus till Maldivernas före detta president , Mohammed "på flykt undan rättvisan" Nasheed.
http://www.channelnewsasia.com/news/asiapacific/britain-grants-refugee-st/2808870.html
Mohammed Nasheed, nära vän till Storbritanniens premiärminister David Cameron, har avvikit från ett trettonårigt fängelsestraff som han dömts till i domstol på Maldiverna.
Storbritanniens regering anser att Mohammed Nasheeds fängelsestraff var orättfärdigt och utgjorde ett godtyckligt frihetsberövande. Som stöd för detta har de åberopat FN-gruppens UNWGAD:s domslut.
Den femte oktober 2015 skrev utrikesministern Hugo Swire på twitter:
"UN opinion that detention of former Maldives President Nasheed was arbitrary reinforces UK calls for release of all political prisoners."
UNWGAD:s dom ansågs här av Storbritanniens regering utgöra ett tungt argument för att ge stöd åt deras åsikt om Nasheeds godtyckliga frihetsberövande.
Det komiska är att bara ett par månader senare när samma FN-grupp satte Storbritannien i skamvrån när de kom fram till att Assange var godtyckligt frihetsberövad så sa Storbritanniens utrikessekreterare Philip Hammond att FN-gruppen inte hade nån auktoritet, ”gruppen består ju bara av lekmän och inte jurister”, att deras utslag var löjligt och att Assange var en ”fugitive from Justice”.
Men det är väl precis vad Mohammed Nasheed är - en "fugitive from justice". Skillnaden är förstås att Mohammed Nasheed, till skillnad från Julian Assange, är kompis med David Cameron och att Mohammed Nasheed, till skillnad från Julian Assange, har haft den goda smaken att inte dra ner brallorna på Storbritanniens närmaste allierade, storebror USA, då USA:s krigsbrott avslöjades.
Någon kanske vill invända att Maldivernas rättssystem bör behandlas med betydligt mer skepsis eftersom Maldiverna inte är som Storbritannien - en västerländsk upplyst stormakt vars rättssystem präglas av humanitära ideal.
Maldivernas regering har dock visat sig vara betydligt mer humanitär än Storbritanniens när de beviljade Nasheed 30 dagars uppskov från fängelsedomen för läkarbehandling i London. Storbritannien har ju vägrat ge Assange fri lejd för att uppsöka läkarvård.